Колко често сте молили партньора си да затвори капачката на туба с паста за зъби? Или да поставите мръсни дрехи в коша за пране, вместо да ги хвърлите на пода?
Когато молбите ни останат без внимание, ние изпитваме чувство на неудовлетвореност, което постепенно ни тласка до краен предел. Преди да решите, че партньорът ви е безразличен, безчувствен или просто мързелив, опитайте следните методи.
Ето четири задължения, които една съпруга трябва да поеме, за да може съпругът й да изпълни нейните искания:
Ангажирайте се да промените подхода си
Вашата цел е да формулирате молбата си по начин, който да не звучи обвинително, отрицателно или защитно (което всички знаем, че може да доведе до друг спор).
Постоянните кавги в една връзка са предупредителен знак. Според проучване на YouGov двойките най-често се карат за тона на гласа, отношението, парите, стиловете на общуване и домакинските задължения.
Има начини да намалите честотата на конфликтите в една връзка. Ефективен подход е да правите обективни коментари за ситуацията, като избягвате използването на думата „вие“.
Вземете например ситуацията с пастата за зъби: „Никога не затваряте капака на тубичката“ и „Капакът на пастата за зъби често остава отворен“ предават напълно различни послания.
Може да изглежда като незначителна промяна в граматиката, но използването на обективни твърдения значително увеличава шансовете молбата ви да бъде чута, вместо да предизвика защитен отговор.
Ангажирайте се да формулирате ясно нуждите си.
Всеки от нас знае, че да изискваш нещо е по-лесно, отколкото да се научиш да искаш учтиво. В отношенията често има навик да се правят изисквания, вместо да се изразяват нужди.
Всички искаме да се чувстваме важни и необходими на нашите партньори и понякога може да е трудно да определим какво точно е необходимо, за да се почувстваме по този начин.
Отделете време, за да разберете вашите нужди. За да направите това, опитайте да завършите следното изречение: „Ако моят партньор изпълни молбата ми, бих почувствал това ____________ за него/нея.“
Ангажирайте се да подредите чувствата си
Когато молбите ни останат без отговор, често се чувстваме разочаровани. Въпреки това си струва да запомните, че разочарованието е вторична емоция, а не коренът на проблема.
За да бъде чута молбата ви, трябва да погледнете по-дълбоко и да идентифицирате основното чувство, което се крие зад разочарованието. Първичните емоции включват страх, тъга, гняв или срам.
Ангажирайте се да обсъждате всичко с партньора си
След като идентифицирате нуждите и основните си емоции, е време да съберете всичко заедно и да разгледате цялата ситуация.
Седнете с партньора си в спокойна среда. Започнете с обективно описание на ситуацията (вижте точка 1), след това обяснете как се чувствате в този момент (вижте точка 3) и след това изразете нуждата си (вижте точка 2).
Предайте мислите си на партньора си обективно, за да получите най-добрия отговор на всяка молба, която правите, от поставянето на капачката на пастата ви за зъби до по-лични въпроси.
Ефективната комуникация е ключът към успешната връзка. Изследванията показват, че това е само един от многото фактори, които влияят върху успеха, дълголетието и удовлетворението от една връзка.