С възрастта, независимо от индивидуалните възприятия, всеки организъм неизбежно остарява. По-стегнатите мускули от преди могат лесно да повлияят на способността ни да се ориентираме в ежедневието и това е особено вярно за тези със заседнала работа. За щастие има просто 5-минутно упражнение, което може да поддържа мускулния тонус до дълбока старост.
Същността на това упражнение е да разтегнете така наречените „флексори на тазобедрената става“. За да започнете, трябва да легнете по гръб, да огънете коленете си пред себе си и да поставите ръцете си на пода под долната част на гърба. В това положение се опитайте да повдигнете таза си възможно най-високо, сякаш образувате мост – вече на този етап много хора усещат как ставите вътре се изместват. Това разтягане е не само ключът към вечната младост и поддържането на права стойка, но и уникална възможност за поддържане на здрава крачка по време на бягане и дори ходене.
Ако искате да работите върху гъвкавостта на бедрата още повече, вижте тези други упражнения:
преден клек. Застанете пред стол с крака на ширината на бедрата. Хванете се за облегалката на стола и клекнете, като огънете коленете си и държите гърба изправен. Докато се спускате, издишайте, докато почувствате, че задните части и бедрата ви се стягат, след това вдишайте, докато се издигате. Трябва да повторите 10 пъти.
хвърляне настрани. В широка позиция поставете стол отстрани на вас. Свийте коленете си, като отдалечите таза от стола и облегнете раменете си на стола. Трябва да почувствате разтягане от вътрешната страна на крака, който е най-близо до стола. Продължете 30 секунди и повторете два пъти за всеки крак.
хвърлям се напред. Все още държейки стола настрани, поставете краката си в позиция на изпадане, така че предният ви крак да е по-далеч от стола. Свийте предното коляно на 30 градуса и поставете задния си крак под ъгъл към стола. Вдигнете ръката си, без да се държите за стола, към тавана, след което придвижете бедрото на предния крак назад. Задръжте тази позиция за 30 секунди, като повторите два пъти за всеки крак.
Ортопедичният хирург Георги Брусованик твърди, че с възрастта губим височината на междупрешленните дискове, което от своя страна води до развитие на лумбална лордоза – неестествено изкривяване на гръбначния стълб.
Упражненията за разширяване на бедрата ще помогнат за забавяне на този процес. „С остаряването на ставната капсула тя се възпалява и вкостенява – части от нея буквално се превръщат в кост. Разтягането може да противодейства на този процес и да поддържа по-естествен обхват на движение“, казва Брусованик.