Отоплението на дърва и въглища в София ще бъде изцяло забранено от 2029 г. Наредбата за това беше приета още преди две години, а за първи път забрани – за замърсяващи коли в центъра, се прилагаха миналата зима.
Тази година забраната за коли в центъра ще бъде разщирена, а от 1 януари 2025 г. няма да е позволено и отоплението на твърдо гориво в 9 от 24-те столични района – „Изгрев“, „Оборище“, „Студентски“, „Илинден“, „Красно село“, „Лозенец“, „Триадица“ и „Възраждане“. От 2029 г. територията на цялата община трябва да е нискоемисионна зона, в която ползването на дърва и въглища е забранено.
Целта е решаването на дългогодишния проблем с мръсния въздух в столицата, в която според последните публични данни с дърва и въглища се отопляват над 50 000 домакинства. аст от хората, които се топлеха на дърва и въглища, смениха уредите безплатно (основно с климатици) по програма на Столичната община, финансирана с европари. Сега местната власт започва втора такава, по която напълно безплатно могат да бъдат подменени до 10 800 стари печки. Възможните алтернативи са климатик, камина на пелети или термопомпи, обясниха от Столичната община в отговор на въпроси на Mediapool. Ще има и възможност за монтиране на фотоволтаици.
Все още няма избрани доставчици на уредите и съответно подмяната на печките не е започнала, но вече може да се подават предварителни заявки за интерес. Те ще са с предимство, когато процесът тръгне, обясниха от общината, по информация на колегите от редакция медияпул.бг.
Над 73 млн. лева за подмяна на замърсяващите уреди
За подмяната на старите печки на дърва и въглища са предвидени над 73 млн. лева – от европрограмата „Околна среда“. В момента текат обществените поръчки за избор на фирми, които да доставят и монтират новите уреди, както и за фирма, която да демонтира и рециклира старите печки. Докато те не приключат, същинската подмяна на печките няма как да започне.
Поръчките бяха обявени още при управлението на бившия кмет Йорданка Фандъкова, а причината беше, че според изискванията на европрограмата, общините трябваше да са стартирали тръжните процедури, за да може проектът им да бъде одобрен. Така управляващите програмата се опитват да избегнат забавянията с търговете при предходните общински проекти за смяна на стари печки.
Според настоящото ръководство на Столичната община резултат от течащите от миналата година търгове щяло да има до два месеца. Ако обжалвания не проточат нещата допълнително, местната власт ще може да започне и реалната подмяна на замърсяващите печки на дърва и въглища.
С какво да се подмени камината
В рамките на проекта се планира да бъдат подменени отоплителни устройства на твърдо гориво на до 10 815 жилища, като са предвидени да се доставят и монтират около 16 800 броя екологични отоплителни устройства, обясниха от Столичната община.
Алтернативите на дървата и въглищата, които хората могат да изберат, са:
над 14 000 климатика;
над 500 термопомпи „въздух-вода“;
41 термопомпи „вода-вода“;
над 1700 камини на пелети.
Пилотно се предвижда възможност за изграждане на фотоволтаични системи (220 бр.) за производство на енергия за собствено потребление на домакинства, живеещи в еднофамилни къщи. Фотоволтаичните системи ще са допълнение към отоплението на климатици, което хората биха избрали в замяна на печките си на твърдо гориво.
Кой и как кандидатства
Според правилата на програмата за безплатна смяна на печката могат да кандидатстват всички граждани, които имат собствено жилище на територията на Столичната община. Към момента трябва да се отопляват с дърва и въглища.
„Предимство ще имат столичните квартали с по-лоши данни за качество на атмосферния въздух“, посочват от общината.
Заявления за участие вече се подават на https://heaters.sofia.bg/collectinfo. Постъпилите заявления ще се разглеждат с предимство, след като има избрани фирми за монтаж на новите уреди.
Очаква се проектът да доведе до спестяване на 220.8 т/год. емисии на прахови частици (ФПЧ10), а общата енергия, която ще бъде произведена от възобновяеми източници, е изчислена на 1144 МВ/година.
Вече бяха похарчени 34.8 млн. лева
За смяната на печки на дърва и въглища с по-екологични алтернативи вече бяха изразходвани около 34.8 млн. лева по подобен на започналия сега проект. Това става ясно от финансовата информация за изпълнението на проекта, публикувана в системата за отчитане на еврофондовете ИСУН.
Наложена е финансова корекция от 2.2 млн. лева заради неизпълнен индикатор, но санкцията е обжалвана от общината пред съда. От списъка със заложени и изпълнени цели с проекта става ясно, че не е постигната заложената цел за население, обхванато от мерките за намаляване на фините прахови частици и азотни оксиди. Заложено е било ефектът да усетят 1.33 млн. души, а постигнатото число е 1.28 млн.
Иначе по проекта са сменени малко над 9000 печки при заложени в началото двойно повече стари камини за демонтаж. Най-предпочитаната алтернатива на твърдото гориво до момента бяха климатиците. Поставени са около 12 000 такива (за едно домакинство може да се монтира повече от един климатик). Монтирани са 3200 печки/камини/котли на пелети и 324 уреда на природен газ.