Могат ли храните да предизвикат депресия? Кои от тях е по-добре да се изключат за хора, склонни към депресия, и кои трябва да се добавят.
Хранителна зависимост
Не са много храните, които могат да предизвикат депресия. Това са кафе, захар и подсладители, червено месо. Учените са забелязали, че хората, които пият три до четири чаши кафе на ден или повече, обикновено са склонни към депресия. Диетолозите свързват този факт с пристрастяването към кофеина. Ако човек, който пие кафе, е лишен от ежедневния си допинг, той се чувства претоварен, нещастен и слабохарактерен. За да не станете жертва на кафе депресия, лекарите препоръчват да пиете не повече от една или две чаши кафе на ден и да правите паузи в пиенето на тази напитка.
Много хора се обръщат към сладкото като форма на комфорт, като в крайна сметка развиват неустоим глад за захар. Медицински изследвания обаче показват, че излишната захар в храната увеличава умората и депресията. Факт е, че сладкото също води до пристрастяване. Тялото се адаптира да произвежда много инсулин, за да използва захарта. И следователно липсата на следващата „сладка доза“ причинява рязък спад в настроението.
Някои хранителни добавки също могат да доведат до депресия. Доказано е, че депресията е по-често срещана сред редовните потребители на подсладители.
С месото ситуацията е малко по-различна. Ако ядете говеждо, агнешко или свинско често и в големи количества, месото няма време да се усвои напълно. В същото време процесите на разлагане започват да преобладават в дебелото черво. В резултат на това се образуват токсични вещества. Те се абсорбират в кръвта и влияят негативно на цялото тяло. Функционирането на нервната система е нарушено. Човек става раздразнителен, бързо се уморява и спи лошо.
Доста често тъгата се причинява не от конкретни продукти, а от липсата на важни за живота елементи. Недостатъчната консумация на растителни масла и мазна морска риба води до депресия. Есенциалните мазнини са много важни като градивни материали за нервната система и поддържане на стабилно настроение. Следователно тези, които се ограничават твърде много в мазнините, често страдат от загуба на жизненост.
Липсата на магнезий, фолиева киселина и витамин B6 води до ниски нива на серотонин в мозъка, вещество, важно за доброто настроение. Тези елементи липсват предимно при тези, които изобщо не ядат зеленчуци и ядат малко зеленчуци и плодове.
Тези, които се стремят да отслабнат на всяка цена, рискуват да изпаднат в депресия. Според психолозите всяка безвкусна и монотонна храна рязко намалява емоционалния фон. И това ни прави летаргични, причинявайки хронична умора.
Много е важно менюто ви да се състои от храни, които харесвате. Ако не харесвате елда или овесени ядки, не е нужно да се подлагате на диета, включваща тези зърнени храни. Тялото ви вече ще страда от глад. Един нелюбим продукт може да причини психологическа травма.
Заплахата от хранителна депресия е особено остра през есенните месеци. Студеното време и по-късият светъл ден вече водят до намаляване на емоционалния фон. Затова не трябва да започвате строги диети за отслабване през есента. Диетата трябва да бъде щадяща и скоростта на премахване на излишните килограми не трябва да е много висока.
Метеорологични продукти
Как да преборим есенната депресия с хранене? Диетолозите препоръчват да се яде сирене, пуешко и пилешко месо, паста и пълнозърнест хляб. Тези продукти съдържат вещества, които са предшественици на хормоните на радостта.
Според психолозите можете да устоите на депресията с помощта на червено, оранжево и жълто. На вашата маса трябва да има портокали, мандарини, морски зърнастец, моркови, тиква, сладки пиперки, ананаси и царевица. Всички тези продукти са нискокалорични, така че не е нужно да се притеснявате за фигурата си.
Не забравяйте за източниците на магнезий и витамин B6. Те включват банани, ядки, диня и листни зеленчуци. Те намаляват възбудимостта и нормализират съня. В периоди, когато сте наистина тъжни, поглезете се с малка торта или парче шоколад. Няма правила без изключения.