Първоначално създаден за предотвратяване на смущения в бордовото оборудване на самолета, режимът на полет в съвременните смартфони може да бъде полезен и в ежедневието. Има поне 5 скрити функции на самолетен режим.
Когато режимът на полет е активиран, възможността за комуникация и достъп до интернет е деактивирана и остават само тези функции на смартфона, които могат да бъдат достъпни без свързване към мрежата.
1. Спестяване на заряд на батерията. Деактивирането на постоянно търсене на мрежи и комуникационна поддръжка значително намалява консумацията на енергия на устройството.
2. Ускоряване на зареждането. Без натоварване на комуникационните модули, смартфонът се зарежда значително по-бързо.
3. Контрол на комуникационните разходи. Когато пътувате, самолетният режим помага да се избегнат неволни такси за роуминг.
4. Родителски контрол. Активирането на самолетен режим, когато подавате телефона на дете, ще предпази от нежелани обаждания или действия.
5. Създаване на „тиха зона“ . Самолетният режим осигурява пълна липса на известия, което е полезно за концентрация на работа или по време на почивка.
Ако режимът на полет ви се струва твърде радикален, можете да използвате режима „не безпокойте“. Той ви позволява да получавате обаждания и съобщения без звук, докато самолетният режим го прави невъзможно.