След известно време върху всяка решетка ще се появят следи от мазнини и сажди. Това не само ще развали външния вид на печката, но и ще попречи на готвенето.
За да не се случи това, трябва периодично да почиствате решетката. Има няколко метода за това. Те ще се различават в зависимост от суровините, от които е направена решетката.
Ако случаят е напреднал, тогава е малко вероятно да успеете да почистите скарата с един продукт. Ще трябва да използвате някакъв допълнителен метод.
Например, за начало решетката се накисва в специален почистващ разтвор за 2-3 часа, след което трябва да изберете различен продукт за решетката в зависимост от материала.
Чугунена решетка
За да почистите такава решетка, не можете да използвате никакви агресивни средства (например за почистване на кола) или да използвате силна механична сила.
Това може да доведе до просто разпадане на решетката. Освен това решетките от този тип не могат да се мият в „съдомиялна машина“.
По-добре е да измиете чугунената решетка със сода, оцет и горчица.
Също така решетката се почиства чрез калциниране. За да направите това, той се калцинира в огън, горещ пясък или с помощта на горелка. Основното нещо е да направите това, като спазвате правилата за безопасност.
Стоманени и емайлирани решетки
Емайлираните и стоманени решетки не могат да се почистват с метални четки или с агресивни химикали, които не са предназначени за тази цел. Освен това не се препоръчва да ги миете в съдомиялна машина.
Когато се появят дефекти на решетката, след известно време върху тях ще се образува корозия.
Решетките от този тип, както и чугунените, се почистват със смес от сода, горчица и оцет.
Освен това те използват специализирани препарати за миене на много замърсени съдове, белина и почистващи препарати на основата на алкали.
Нишестето се използва и като народен лек. Ако решетката не е повредена, може да се мие в съдомиялна машина. Не се препоръчва да се нагряват решетки от този тип.