Повечето хора обичат да мислят, че сме честни със себе си и не продължаваме да лъжем себе си от отричане или за удобство. Едно проучване идентифицира 4 принципа на самозаблуда, всички от които имат основателни причини.
Някога лъгали ли сте себе си, защото просто не сте могли да се справите с истината? Според проучване, публикувано в списание Philosophical Psychology , вие не сте единственият. Всъщност това изглежда доста често срещано и доста предсказуемо явление, като психолозите идентифицират четири принципа на самозаблуда.
1. Хората променят убежденията си
Първата стратегия за самоизмама, описана от психолозите, е реорганизация на вярванията, което по същество означава да се убедите в нещо, докато желаете нещо друго да е вярно.
Например, ако един баща е убеден, че синът му е добър ученик, но синът му получава лоши оценки, той може първо да каже, че предметът не е важен или че учителят не е обяснил добре материала.
2. Подбор на факти чрез съзнателно действие
Следващата стратегия е „подбор на факти чрез съзнателно действие“. Това включва избягване на хора, места и/или неща, които могат да причинят когнитивен дисонанс чрез представяне на факти, които противоречат на вашите вярвания. В горния пример баща-син тази стратегия може да изглежда така, сякаш бащата пропуска срещата родител-учител.
3. Съмнения в автентичността
Лесно е да се съмнявате в някого или нещо, когато подкопавате авторитета му, и това е третата стратегия, идентифицирана в това проучване. В края на краищата, ако няма ясни доказателства, визуални (или по друг начин осезаеми) доказателства, е по-лесно да се отрече спорна истина.
4. Създаване на факти от неяснота
И накрая, имаме това, което изследователите наричат „генериране на факти от двусмислени състояния на нещата“. Това включва погрешно тълкуване на ситуацията по начин, който пасва много удобно на историята, която вече сте измислили в главата си.
Например, ако любезен учител по математика нежно намекне, че синът му се затруднява по предмета си, а бащата очаква ясно изявление, ако се затруднява, той може да изтълкува внушителната любезност на учителя като положителна оценка за способностите на сина си.
Защо хората лъжат себе си?
Освен че искат да разберат методите, които използваме, за да лъжем себе си, психолозите също искаха да разберат защо го правим на първо място. И каква е тяхната теория? Самозаблудата поддържа нашето самочувствие и ни помага да останем мотивирани.
„Това не са злонамерени начини за правене на нещата, а част от основното когнитивно оборудване на хората, за да поддържат фиксирана представа за себе си и света“, обяснява Нюан, добавяйки: „Тази когнитивна тенденция е катастрофална във времена на радикално нови проблеми, които изискват бързи промени в поведението.”