Можете да диетите колкото искате, но вечер ръцете ви все още се протягат към хладилника. Малко слабост позволи и всичко отиде в канала. Как можете да устоите, когато краката ви носят в кухнята преди лягане?
На първо място, изобщо не действайте така, както съветва личният ви враг – слабата воля.
* Стресът почти винаги предизвиква несъзнателно желание да го „изядете“. Избягвайте конфликтни ситуации поне у дома: преди да влезете в апартамента, мислено „изхвърлете“ негативизма, натрупан през деня, във въображаем контейнер за боклук, така че домашните проблеми да не се превърнат в последната сламка и директен път към хладилника.
* Вечерта е подходящо време за релаксация и почивка, така че не бързайте да продължите работния си ден у дома: почистването и другите активни домакински задължения могат да почакат. Същото е и с работата от вкъщи и фитнеса: допълнителен физически или психически стрес означава повишен апетит, което означава допълнителни калории.
*Кои храни трябва да избягвате във вечерното си хранене? Усещанията за пикантен и сладко-кисел вкус почти винаги правят място в стомаха за допълнително парче храна: тялото се стреми да балансира киселинно-алкалния и солевия баланс. Диуретиците като кафето само засилват жаждата, а кефирът може само да засили чувството на глад.
* След вечеря се опитайте да не сядате на масата: рискувате да се поддадете на изкушението да ядете много повече, отколкото трябва. И определено не трябва да хапвате лека закуска в движение, временно измамвайки чувството на глад: то скоро ще се върне с нова сила.
Много полезно:
След вечеря направете кратки разходки на чист въздух: те ще засилят усещането за ситост и в същото време ще помогнат да се отървете от тежестта в стомаха.
Вземете назаем от консервативните англичани навика да закусвате с овесени ядки: въпреки цялото си диетично съдържание на калории, овесените люспи имат уникалната способност бързо да предизвикват дълготрайно усещане за ситост (точно като бобовите растения и печените картофи).
Добра идея е да преминете към частично хранене: яжте 5-6 пъти на ден, но малко по малко, вместо да ядете много обилно два пъти на ден, като по този начин разтягате стомаха си и изостряте чувството на глад;
Непосредствено преди вечеря подлъжете стомаха си с чаша негазирана минерална вода или доматен сок и насищането с вечерята ще дойде по-бързо от обикновено.
Включете малко постно месо във вашата вечерна диета: то съдържа аминокиселини, които контролират хормоните за изгаряне на мазнини, и усещането за ситост от месото продължава по-дълго.
Премахнете всички изкушения от погледа (вази с бисквити, кутии с бонбони, кифли, пайове и други сладки закуски): колкото по-малко виждате, толкова по-малко искате.
Ако непланираният глад все пак ви сграбчи с упоритите си лапи и ви тласне към хладилника, винаги можете да му окажете решителна съпротива:
* заблудете вкусовите рецептори, като сдъвчете чаена лъжичка сухо мляко;
* Запарете 2 супени лъжици ситно нарязан магданоз с чаша вряща вода, изчакайте 15 минути, докато бульонът се запари, и изпийте половин чаша на малки глътки.
* сварете концентриран неподсладен компот от 0,5 кг смокини (сушени кайсии, сини сливи) в 3 л вода, кипнете до 2,5 л, прецедете и пийте по половин чаша всеки път, когато огладнеете.
* дъвчете пресен лист от мента или просто измийте зъбите си с ментова паста за зъби (между другото, този прост, но ежедневен ритуал може да се превърне в един вид психологически сигнал, че вечерята е приключила преди сутринта.
* масажирайте биологично активната точка между носа и горната устна с пръст за няколко минути: това ще помогне за облекчаване на глада.
* отворете прозореца или излезте на балкона, поставете краката си на ширината на раменете, вдигнете ръцете си нагоре и поемете 10-12 дълбоки вдишвания. Упражненията намаляват чувството на остър глад и спомагат за успокояване на нервите.
Бъдете готови за факта, че може да отнеме месец или два, за да развиете нов здравословен навик да не ядете късно вечер. Но си струва. Резултатът от вашите усилия ще бъде забележимо по-стройна фигура, самочувствие и гордост от собствената ви воля.