Листата от магданоз се добавят към различни ястия: салати, супи, гарнитури, сосове, смутита и др.
От детството сме свикнали с него и рядко се замисляме за полезните свойства на това растение. И има много от тях.
Лекарите и диетолозите съветват да се даде предпочитание на зеленчуците, които са традиционни за нашия регион, защото те са познати на тялото ни и могат да му осигурят повече основни вещества от екзотичните плодове.
На какво е богат магданозът?
Той е източник на ценни витамини (А, В1, В2, С, Е, К, РР) и микроелементи като сяра, желязо, йод, магнезий, калций, мед, флуор, хлор, манган, цинк, калий, натрий, фосфор .
Освен това е богат на никотинова и аскорбинова киселина, ретинол, фитонциди и флавоноиди, каротин, тиамин, рибофлавин.
В 100 г магданоз се съдържат 53 ккал, 4,4 г протеини, 0,4 г мазнини, 7,4 г въглехидрати (от които 4,8 г захари), 4,2 г фибри. Гликемичният индекс на магданоза е 15.
За да получите повече витамини и други ценни съставки в чинията си, пресният магданоз трябва да се нарязва непосредствено преди употреба.
Лечебни свойства на магданоза
Добър за очите. В 100 г магданоз се съдържат 5300 микрограма провитамин А. Бета-каротинът (провитамин А, предшественик на витамин А) предпазва роговицата от изсушаване и намалява риска от нощна слепота. 7 г ситно нарязан магданоз (около 2,5 супени лъжици) покрива част от дневната нужда от бета-каротин.
Намалява кръвното налягане. Магданозът е богат на калий и има диуретични свойства. Тези два фактора помагат за понижаване на кръвното налягане и борбата със задържането на течности.
Успокоява стомаха. Етеричните масла от магданоз могат да помогнат за облекчаване на стомашни болки и успокояване на раздразнените черва. Магданозът намалява киселините и неприятното усещане за пълнота в стомаха и помага при храносмилателни разстройства като метеоризъм или запек.
Помага за предотвратяване на диабет. Изследователите са установили, че магданозът съдържа две вещества, които имат положителен ефект върху метаболизма на инсулина. Флавоноидите, открити в магданоза, помагат за предотвратяване на появата на диабет, което го прави отличен избор за хора, диагностицирани с преддиабет.
Влияе положително на пикочния мехур. Магданозът е богат на етерични масла. Важни от тези масла са апиол (магданоз камфор) и миристицин, които са ефективни срещу цистит и други заболявания на пикочните пътища.
Подпомага имунната система. Магданозът съдържа много витамин С; 100 г съдържат около 160 мг. Ако от време на време поръсите малко магданоз върху храната, има някаква полза, но не много. По-здравословно е да смесите пресен магданоз със салата или да направите песто от него.
Балсам за клетки. Пропорцията на витамин Е в магданоза е невероятна – почти 3,5 мг на 100 г Витамин Е играе решаваща роля в защитата на клетките на тялото от вредните свободни радикали.
Освежава дъха. Дъвченето на пресни зеленчуци предотвратява лошия дъх, а хлорофилът и есенциалният анионол освежават дъха.
Добър за кожата. 100 г зеленчуци съдържат 50% от дневната нужда от силиций, който помага на тялото да произвежда колаген, от който кожата се нуждае, за да поддържа еластичността.
Така че, с редовна консумация на зеленчуци, кожата ви ще остане без бръчки по-дълго. Листа от магданоз се налагат при ухапвания от комари и пчели.
За кого е вреден магданозът?
Магданозът не трябва да се консумира от хора, които имат сериозни бъбречни проблеми, като остра или хронична бъбречна недостатъчност или нефротичен синдром (проявяващ се с оток и значителна загуба на протеин в урината).
Магданозът съдържа големи количества витамин К, който може да взаимодейства с антикоагуланти, така че хората, приемащи варфарин, трябва да ограничат приема на магданоз.
Магданозът също трябва да се използва с повишено внимание при сърдечни аритмии. Аниолът в магданоза може да повлияе на матката и да причини или увеличи контракциите, така че бременните жени трябва да използват магданоз с повишено внимание.