Има нрави, които никога не остаряват. Това са маниери, на които трябва да се учат децата и тийнейджърите.
На пръв поглед това са банални истини. По-долу са десет от най-старомодните маниери.
Те могат да бъдат разделени на две категории: „думи на учтивост“ и „учтивост в действие“.
Учтиви думи
Учтивостта започва с речта. По-долу са най-важните думи, които всяко дете трябва да научи.
Две учтиви думи: „благодаря“ и „моля“. Много родители се оплакват, че децата им са много капризни и често казват думата „дай“. Думите на молба и благодарност преди и след молбата, според експерти, могат да подобрят ситуацията. Същите тези думи мотивират действие.
Кажете думите „съжалявам“, „извинете ме“ в подходящи ситуации. Например, случайно сте стъпили на някого в тълпата и т.н. Има родители, които са убедени, че тази прекомерна учтивост и учтивост няма да доведе до никъде. Реалността те кара да вървиш напред. Все пак умерената и подходяща учтивост винаги е полезна.
Учтивост в действие
Учтивостта се проявява и в бизнеса. Простите стъпки ще ви помогнат да овладеете първите основи на учтивостта:
Не прекъсвайте говорещия. Умението да изслушваш друг човек е важно и полезно умение. Това качество ще бъде полезно както в личния, така и в професионалния живот. Това е една от чертите на интелигентния човек.
Не коментирайте външния вид и физическите недостатъци на другите. Може би няма нужда да коментираме тази точка. Струва си да добавим само, че човек се определя от своите идеи и действия.
Винаги искайте разрешение да вземете нещо, което не ви принадлежи. Просто казано, помолете другия човек за разрешение да вземе играчка или нещо подобно. Трябва да се отнасяте с уважение към собствеността на другите хора. Всепозволеността прави живота труден, но разбирането и уважението към собствеността на другите го прави много по-лесен.
Винаги трябва да почукате, преди да влезете. И това важи еднакво както за родителите, така и за децата. В края на краищата всеки има право да бъде сам и да се отпусне. Неучтиво е да влезете без да почукате, тъй като може да изненадате човек.
Наричайте хората по име. Повечето хора обичат да чуват собственото си име.
Покрийте устата си с ръка, когато кашляте или се прозявате. Това е банален навик, за който по някаква причина много възрастни забравят.
Винаги оставяйте играчките и храната след себе си. Независимостта и развитието на способността за самообслужване започва с тези действия. И тогава естествено ще се появи такова умение като отговорност за действията.
Не изхвърляйте отпадъци. Още от детството е важно да се обясни на детето, че трябва да почисти след себе си всяка изоставена опаковка от бонбони. Все пак някой ще трябва да го направи.
Ето десет прости съвета, които определено ще помогнат на детето ви да стане учтиво и независимо.