Учените са заключили, че семейният живот предпазва от сериозни проблеми. Самите ергени дори не подозират, че умишлено се излагат на риск от депресия.
Женените почти не се страхуват от тази неприятност.
Работата е извършена в няколко страни на различни континенти.
Изследвани са данни за семейни мъже от САЩ, Китай, Великобритания, Корея и други страни. Изследван е начинът на живот на повече от 540 милиона души.
Резултатите от работата са публикувани от научното издание Nature Human Behavior. Доказано е, че семейните връзки предпазват от риска от развитие на депресия.
Анализът на получените данни позволи на учените да заключат, че ергените по-често се оплакват от симптоми на депресия, отколкото женените.
Също така беше възможно да се установи, че населението на западните страни по-често се сблъсква с това неприятно състояние, отколкото жителите на източните региони.
Оказало се, че симптомите се развиват по-често при неженените мъже, отколкото при неомъжените жени.
Образованието също има своя принос за развитието на болестта. Колкото по-високо е нивото, толкова по-голям е шансът да изпитате симптоми.
Пиенето на алкохол и тютюнопушенето също допринасят за развитието на депресия.
Обобщавайки, можем да кажем, че пушачите и пиещите ергени с висше образование имат всички шансове някой ден да попаднат на среща със специалист с признаци на депресия.