Защо хората използват извинителни фрази? Тези, които изричат подобни реплики, не са манипулатори – причините за подобно поведение са по-дълбоки. Авторката на книгата „Обича/не харесва” Стефани Стал нарича такива хора филофоби.
Филофобите избягват интимността, честното изясняване на отношенията и разговорите за чувства. Това е така, защото филофобите се страхуват от болката, която могат да изпитат по време на раздяла, а зад това се крие страх от обвързване.
Важно е да се разбере, че такива твърдения могат да се използват ситуативно – поради интензивността на диалога, общата умора или невъзможността за изграждане на контакт. Подобни формулировки обаче не предлагат решения, а само водят всеки разговор в задънена улица.
Кои фрази за извинение ви ядосват особено?
Всеки човек може да има свой собствен набор от няколко десетки досадни забележки, които използва отново и отново. Например тези.
1. Не е заради теб, а заради мен
Което може да означава: „Поемам вината, просто ме оставете на мира.“
Партньорът може наистина да не осъзнава, че именно неговото поведение причинява дискомфорт на другия. Или вярва, че в миналото той самият е бил причина за конфликти или дори раздяла и този път ще се случи същото.
Но понякога се случва партньорът да не иска да води открит разговор. Тогава тази фраза, така да се каже, завършва спора, което показва, че проблемът не може да бъде решен.
2. Просто съм такъв човек
Което може да означава: „Няма да се променя“.
Човек вижда характеристиките си, но не прави нищо за тях. Например, той продължава да лъже, да се затваря в себе си или да мами.
Стефани Стал пише , че трябва да слушате внимателно филофобите, защото те винаги казват истината. И ако той твърди, че няма да оправи нищо, трябва да му повярвате.
3. Не искам да слагам етикети на нещата. Основното е, че се чувстваме добре заедно
Какво може да означава: „Нека оставим всичко както си е, Бог не съди щастливите“
Тук може да има различни интерпретации – от страх от истинска връзка до ситуация, в която партньорът не е харесван достатъчно.
Във всеки случай двойката няма общо разбиране за случващото се. Единият може да мисли, че сватбата е скоро, а другият просто обича да прекарват уикенда заедно. Някои може би вече измислят имена за бъдещите си деца, а други може би са с разбито сърце и не са готови да се преместят никъде.
4. Нямах време да отговоря
Което може да означава: „Не се навъртайте над мен, гледайте си работата.
Всеки, който чуе тази фраза, подозира, че всяко „няма време“ означава „няма време за теб“. Когато човек е приоритет, се свързват с него при първа възможност. А когато единият пренебрегва другия, но в същото време публикува нещо в социалните мрежи, тогава партньорът не е толкова важен.
В същото време всеки може да е наистина зает и да няма време за дишане. И тогава тази фраза означава, че трябва да се отдалечите малко, без да дишате нетърпеливо надолу по врата на партньора си. Няма нищо по-лошо, когато трябва да се съсредоточите върху важни неща, а някой друг страда до вас. Ако имате „късметлия“ да сте с партньор, който е зает през цялото време, ще трябва да вземете предвид това.
5. При нас всичко е наред, нищо не се е променило
Което може да означава: „Нека не се забъркваме в проблеми“.
Партньорът може да вярва, че ако започнат да ровят във всичко, нещата ще се влошат. Може да има още по-големи трудности, с които ще трябва да се справите, а това не влиза в неговите планове.
Това е като ремонт. Виждаме криви стени, но разбираме, че не можем да се справим с козметика и нямаме средства за капитална работа, така че продължаваме да живеем както преди.
6. Оставете ме на мира сега
С други думи, говорещият не е особено загрижен за преживяванията на партньора и резултата от разговора. Когато взаимоотношенията са важни, е по-вероятно да се осъществи диалог. Но се случва и човек да е много ядосан и да не е готов да оправи нещата. Или не знае как да формулира мисли.
7. Имах желание да ти купя това, но не се получи.
Което може да означава: „Мислех за теб, но не направих нищо.“
От една страна, това може да бъде тестване на водите – хвърляне на забележка и гледане на реакцията на партньора. Може би няма нужда от подаръци, но това, което се случва сега, е достатъчно.
От друга страна, говорещият иска да покаже, че е мислил за партньора си. Това е един вид желание да се инвестира минимално в една връзка. И този, който го казва, в момента не е готов да положи усилия да предприеме реални действия.
8. Да видим
Което може да означава: „ Не ме натискайте“.
Това казват онези, на които им е удобно да вземат решения в последния момент. Те се страхуват от сигурността и не искат да бъдат натикани в рамка. Например, те не определят точна дата за следващата среща или не правят планове за вечерта, защото нещо може да се обърка всеки момент, обстоятелствата се променят и всичко ще трябва да бъде отменено. Няма сигурност – няма проблеми.
9. Посочете поне един случай, когато това се е случило
Което може да означава: „Не искам да решавам, искам да споря“.
Човек всъщност може да бъде по-убеден в собствената си правота – така работи защитният механизъм на отричането. Но има ситуации, които мнозина наричат газлайтинг. Например, ако нещо се е случило в действителност и партньорът докаже обратното.
Всеки, който чуе това извинение, се оказва объркан и не може да докаже какво наистина се е случило и започва да се съмнява в собствените си мисли. Най-често тази фраза излиза несъзнателно, но понякога се казва специално, за да не се признае, че другата страна е права.
10. Разбирай както искаш
Което може да означава: „Аз съм в къщата“.
Това е по-скоро отказ от диалог и незаинтересованост от решаването на проблема. Такива думи могат да скрият умората от общуването. Човекът спира да получава радост и удоволствие от връзката или вече не уважава партньора. Или не знае как да води открит, честен диалог.
Какви съвети ще помогнат за подобряване на комуникацията в двойките?
Мнозина биха могли да бъдат и от двете страни на разговора: изхвърляйте извинения и ги слушайте, адресирани до тях. Ето какво можете да направите, за да се опитате да се отървете от подобни фрази в комуникацията си.
На тези, които казват извинителни фрази
Осъзнайте, че сега можете да причините на партньора си същата болка, от която вие самите се защитавате. Такива фрази не предлагат решения, не осигуряват подкрепа и могат да звучат доста жестоко. Струва си да разберете какво наистина искате да получите от тази комуникация и също така да се научите да участвате в диалог и да спазвате споразуменията.
Опитайте се да разберете защо интимността ви плаши и как да разграничите страха от реалността. Например, защо може да чувствате, че вашият партньор иска да се слее с вас и да бъдете двойка, докато смъртта ви раздели? Може би в действителност всичко е различно?
Да бъдеш зрял човек означава освен всичко друго да разбираш какво се случва в теб и да можеш да се издържаш. Научете се да забелязвате чувствата си и да обръщате внимание на моментите, когато сте направили нещо правилно и в същото време мило, и помислете как сте го направили.
За тези, които чуват извинителни фрази
Често очакванията замъгляват реалността и виждаме собствената си картина. Особено ако харесвате някого толкова много, че е невъзможно да мислите ясно – вълна от хормони създава ефект на мъгла.
И тогава започва обяснението на думите на другия. Например вашият партньор казва: „Ще видим“, а вие си мислите: „Да, той наистина ще погледне и ще направи нещо“. Или той казва: „Не искам да го наричам връзка“, а вие се успокоявате: „Всичко е наред. Основното е, че сме заедно“.
В този случай би било добре да спрете да си измисляте историите и да видите истинския човек. Пред вас е възрастна със сложно минало, собствена болка и защита от света. Помислете какво е важно за този човек, какво иска, защо се държи по този начин.
Ако наистина не харесвате риалитито, запитайте се колко дълго сте готови да останете в него и защо все още сте заедно. Може би има нещо, което покрива минусите.
Във всеки случай не трябва да поставяте нито един възрастен в центъра на вашата вселена, за да не се чувствате някъде встрани. Жизненоважно е да останете на твърда основа: печелете парите си, преследвайте хобитата си, общувайте с приятелите си. Наличието на собствени опори ви помага да видите какво се случва по-ясно и да разберете какво да правите.