Един от най-големите и почитани празници в църковния календар е Въведение на Пресвета Богородица. Празникът отбелязва такова събитие като първото завеждане на Дева Мария в храма. Това се случи, когато момичето беше на 3 години. Мария е родена от възрастна двойка. Родителите на бъдещата Богородица всеки ден се молели Господ да ги дари с дете. Когато научиха за Божия дар, те веднага решиха, че детето ще Му служи. От детството Мария била възпитавана в молитви и на тригодишна възраст била отведена в храма, където живяла и се научила да служи на Господа.
На 21 ноември Българската православна църква отбелязва празника Въведение Богородично. Един от 12-те най-важни църковни празника след Великден, посветени на събития от земния живот на Исус Христос и Богородица. С решение на Св.Синод на Българската православна църква – от 1929 г. този празник се чества и като Ден на християнското семейство и на православната младеж.
Жителите на града знаеха за решението на родителите на Дева Мария. Следователно самото събитие имаше доста тържествен характер. Хората се събраха по улиците на града, за да придружат момичето до храма, където вече я чакаха свещениците. Въвеждането на Мария в храма е паметно събитие за семейството на Божията майка и затова се почита от православната църква и като Ден на християнското семейство. Този ден става символ на въвеждането на младия човек в храма, в лоното на църквата и вярата, и на християнското семейство, чийто първопример са Дева Мария и съпругът й – праведният Йосиф.
На тази дата има специална поличба (точно същата като на Коледа и Великден): забелязва се кой пръв влезе в чуждата къща – така ще бъде през цялата година. Ако жена – ще има финансови проблеми, мъж – всичко ще е стабилно, момиче – ще има любов в къщата, момче – носи здраве, дете – неприятности, а стара жена – не очаквайте добри неща.
Какво не трябва да се прави на Въведение според народните вярвания:
да се върши тежка работа;
да се бърза – казват, че който бърза, няма да успее да направи нищо през цялата година;
псувни, злоупотреба с алкохол;
чистене, пране, шиене;
да вземеш нещо назаем е до загуби.
Няма пряка забрана за работа в църквата, но ако е възможно, все пак си струва да оставите настрана светските дела и да отделите време за молитви и мисли за духовното.
Молитва „Въведение в храма на Пресвета Богородица“
Те се молят на Пресвета Богородица с молби за защита от беди, изцеление, укрепване на вярата и прощаване на греховете. Момите и жените молят Богородица за успешен брак, да дари с дете.
Можете да се обърнете към Божията майка със собствените си думи или можете да се молите:
О, Пресвета Дево, Царице на небето и земята, избрана Божия Невясто, дошла в законния храм, за да се сгодиш за Небесния Жених!
Ти остави своя народ и бащиния си дом, за да принесеш себе си в чиста и неосквернена жертва на Бога, и ти беше първият, който даде обет за девство.
Дай ни и на нас да пазим себе си в целомъдрие и чистота и със страх Божи през всичките дни на нашия живот, нека бъде храм на Светия Дух, особено помогни на всеки да Те последва в домовете си и да се посвети на служба на Бога , да прекарат живота си в чистотата на девството и от младостта да носят Христовото иго добре и леко, да пазят обетите си свети.
Ти, Пречиста, прекара всичките дни на младостта си в храма Господен, далеч от съблазните на този свят, в молитвено бдение и във всяко духовно и телесно въздържание, помогни и на нас да отблъснем всички изкушения на враг от плътта, света и дявола и победи всичко с молитва и пост.
Ти, бидейки в храма Господен с ангелите, украсен с всички добродетели, особено със смирение, чистота и любов, и добре образован, помагай и на нас, победени от гордостта, невъздържанието и леността, винаги да придобиваме духовно съвършенство, подготвени за всеки от нас с помощта на Твоята, булчинската рокля на душата и добрите си дела, за да не се появи неподготвен в среща с нашия Безсмъртен Жених и Твоя Син Христос, нашия Спасител и нашия Бог, но нека ни приеме с мъдрите девици в обителта на рая, и с всички светии, нека славим и прославяме всесвятото име на Отца , и Сина, и Светия Дух, и Твоето милостиво застъпничество винаги, сега и винаги, и во веки веков. Амин.
Традициите казват още, че след църква семейството се събира около масата на чаша вино, топла питка и вкусна гозба. Така се чества здравата връзка помежду всички, а масата се оставя неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да хапне и благослови дома.
Според народните поверия на този празник българите гадаят какво ще е времето през следващата година. Ако е топло и слънчево, зимата ще е люта, а лятото сухо. Ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото дъждовно, реколтата богата.