Учени от Кралския колеж в Лондон, в сътрудничество с благотворителната организация Greater Change, стартираха мащабно проучване, за да разберат дали паричните трансфери могат да бъдат по-ефективни в борбата с бедността от традиционните методи за подпомагане.
В експеримента ще участват 360 бездомни хора от Англия и Уелс. Половината от тях ще продължат да получават помощ от благотворителни организации, а другата половина ще бъдат допълнително подкрепени от Greater Change. Вместо директни парични преводи, персоналът на фонда ще помогне на участниците да решат финансови проблеми, като плащат за наем, дългове, работно оборудване или основни нужди като мебели и дрехи.
Професор Майкъл Сандърс от Кралския колеж обяснява: „Опитваме се да определим при какви условия плащанията в брой работят най-добре. Какви са оптималните количества и за кого този модел е най-ефективен?“
Идеята за директни парични трансфери в помощ на бедните се използва широко в страните с ниски и средни доходи от 1997 г., като се започне с Мексико. В развитите страни обаче този подход е съмнителен, тъй като обществото и политиците се опасяват, че парите ще бъдат изразходвани неразумно.
Предишни изследвания в Канада установиха, че даването на 7500 канадски долара на 50 бездомни във Ванкувър е по-ефективно от задържането им в приюти, спестявайки около £443 на човек.
Във Великобритания вече са проведени малки експерименти: например през 2012 г. фондация Джоузеф Раунтри помогна на 12 бездомни. Настоящото проучване обаче ще бъде първият мащабен проект.
Благотворителната организация Greater Change, която помага на бездомни хора през последните шест години, казва, че подкрепата на всеки човек спестява на правителството около £35 000. Според съоснователя на фондацията Джонатан Тан половината от клиентите им са имали контакт с наказателноправната система.
Правителствените данни потвърждават връзката между бездомността и рецидивизма, като 13% от затворниците остават бездомни след освобождаване, което увеличава риска от повторно престъпление. През 2022 г. процентът на рецидив в Англия и Уелс е бил 33,2% за тези, които напускат затвора или започват съдебна присъда.
Проучването обещава да бъде важна стъпка в разработването на нови подходи за справяне с бездомността и бедността.