Земетресение е регистрирано тази сутрин в Югозападна България. То е с магнитуд 2.3 по скалата на Рихтер, отчитат от Националния институт по геофизика, геодезия и география, пишат от 24часа.бг.
Епицентърът му е на 14.5 км североизточно от Гоце Делчев и на 123 км от София. Трусът е бил регистриран в 04:58 часа. Дълбочината е била 17.4 км. Няма данни за нанесени щети.
Земетресението е подземни трусове и вибрации в резултат на сеизмични движения на определени участъци от земната кора. Проявление: земни вибрации, образуване на пукнатини, срутвания, свлачища, кални потоци и др. Земетресенията са на първо място сред природните бедствия по жертви и щети.
Как да се подготвим за земетресение
– обмислете предварително план за действие по време на земетресение, докато сте у дома, на работа, в транспорта и на улицата;
– съхранявайте документи, пари, фенерче и резервни батерии на удобно място;
– да имате запас от питейна вода и консерви у дома за няколко дни;
– отдалечете леглата от прозорците и външните стени;
– обезопасете шкафовете, рафтовете и стелажите в апартаментите и премахнете тежките предмети от горните рафтове и мецанините;
– съхранявайте опасни вещества (токсични химикали), запалими течности на безопасно и добре изолирано място;
– всички жители трябва да знаят къде се намират превключвателите, главните кранове за газ и вода, за да изключат електричество, газ и вода, ако е необходимо.
Какво да правим по време на земетресение
Когато почувствате вибрациите на сградата, видите люлеенето на лампи, падането на предмети, чуете нарастващия тътен и звука от счупване на стъкло, не се паникьосвайте (от момента, в който усетите първите трусове до вибрациите, които са опасни за сградата, имате 15-20 секунди).
– Бързо излезте от сградата, като вземете документи, пари и основни вещи. Когато напускате помещението, вземете стълбите, а не асансьора.
– След като сте на улицата, преместете се на открито място, площад, празен терен – далече от сгради, стълбове и електропроводи.
– Ако останете на закрито, застанете на безопасно място – близо до вътрешна стена, в ъгъл, в отвор на вътрешна стена или близо до носеща опора. Ако е възможно, скрийте се под маса, за да се предпазите от падащи предмети и щрангове. Стойте далеч от прозорци и тежки мебели. Ако имате деца с вас, покрийте ги с вас.
– Ако сте в кола, останете на открито, отворете вратите, но не напускайте колата, докато тресенето не спре.
Какво да правим след земетресение
– Оказване на първа помощ на нуждаещите се.
– Освободете тези, хванати в капан в лесно отстранимите отломки.
– Бъдете внимателни! Осигурете безопасността на децата, болните и възрастните хора. Успокой ги.
– Слушайте местни радио съобщения, спазвайте инструкциите на властите, щаба за помощ при бедствия.
– Преди да влезете в сграда, уверете се, че тя не заплашва срутване на стълби, стени или тавани; не се доближавайте до очевидно повредени сгради.
– Не използвайте сигнали или електрически превключватели поради риск от експлозия от натрупани газове.
– Когато се приберете в апартамента или къщата си, проверете за повреди по електрическата, газовата и водоснабдителната мрежа. Отстранете проблема или изключете мрежите. Не пускайте водата в тоалетната.