Също като хората, котките понякога кихат и това е съвсем нормално.
Ако забележите, че вашият домашен любимец е кихнал няколко пъти, но иначе е все още весел и весел, няма място за притеснение. Но това не винаги е така.
Какво да направите, ако котката ви кихне
Чухте ли котешкото „apchhi“? Обърнете й повече внимание през следващите няколко дни. Вашата задача: да наблюдавате всички промени в поведението и състоянието на животното.
Ако имате други домашни любимци у дома, изолирайте кихащата котка от тях.
Ако в рамките на няколко дни не се появят предупредителни знаци и котката ви вече не киха, не е нужно да се притеснявате.
Ако вашият домашен любимец киха постоянно и се отделя кръв или се случва нещо друго, което ви притеснява, незабавно отидете на ветеринарен лекар.
Защо котката киха
Основната причина за кихане е инфекцията. Те включват вирус на котешки херпес, калцивироза, инфекциозен перитонит, вирусна имунна недостатъчност, хламидия, бордетелоза, микоплазмоза и др.
Инфекциите правят тялото на котката отслабено, което го прави податливо на други заболявания.
Понякога котките кихат от възпаление на корена на зъба. В много редки случаи кихането е един от симптомите на рак.
Кихането може да бъде причинено и от алергии или контакт с дразнители във въздуха, като тютюнев дим, парфюм, почистващи продукти и др.
Как да лекуваме кихаща котка
Лечението се определя от причината за кихането.
Понякога са достатъчни прости стъпки, за да накарате котката си да се почувства по-добре, като например елиминиране на алергените. В други ситуации вашият ветеринарен лекар може да предпише курс от антибиотици или противовъзпалителни лекарства.
Ако лекарствената терапия е неуспешна, може да се наложи операция.