Как да вземем и спазим реалистични новогодишни обещания
Хората са склонни да си поставят мащабни, трудни за постигане цели, вместо да се фокусират върху поведенчески промени в по-малък мащаб, които биха могли да доведат до крайната цел.
Ако искате обещанията наистина да бъдат изпълнени, казва психологът, трябва да се фокусирате върху устойчиви промени в поведението и да не се отчайвате, ако до март не видите резултати. Дръжте ги малки, практични, реалистични и лични, като същевременно избягвате общи идеи.
Започнете с това, което е най-важно за вас, като намаляване на стреса, подобряване на взаимоотношенията или развитие на емоционална сила. Адаптирайте решенията си съответно. Вместо неясни цели като „бъдете щастливи“ или „намалете стреса“, планирайте десетминутна сесия за внимателност всеки ден, задайте някои граници за баланса си между работа и личен живот или намерете социална група, която ви насърчава да общувате. Също така трябва да адаптирате целите си към етапа от живота, на който се намирате. Ако никога не сте бягали повече от километър или два, вероятно скоро не трябва да решавате да бягате 10 км. Може да намерите за по-полезно да решите да бягате ежедневно или седмично, след което преценете къде сте след шест месеца, преди да се запишете за, да речем, 5K.
Поставете последователността пред съвършенството. Дисциплината е по-важна от мотивацията. Може да не ви се иска да правите нещо, но ако имате дисциплината да го изпълните, то ще се свърши. Разбира се, няма да ви навреди да крещите с пълно гърло за решенията си, като по този начин се предпазвате от връщане назад. Малко отговорност води дълъг път.
Водете си дневник
Д-р Стратинър препоръчва да отделяте пет до десет минути всеки ден, за да обработите своите емоции, модели и идеи. Не забравяйте, че не е нужно да е перфектно, дори не е нужно да е добро. Дори ако просто напишете „Мразя го и е гадно“, това се брои.
Прекарвайте време на открито
Известно е, че слънчевата светлина и природата имат успокояващи и премахващи стреса свойства, казва д-р Стратинър. Независимо дали става въпрос за десетминутна сутрешна разходка около блока преди работа или най-накрая планирате пътуването до парка, за което сте мечтали от години, първо излезте навън и се свържете отново с природата.
Създайте време или пространство без джаджи
Например, ще бъде добре, ако джаджите са изключени 45 минути преди лягане, за да можете да се подготвите за него без прекъсване. Това дава време за чат със семейството, четене на книга или водене на гореспоменатия дневник. Като алтернатива можете също да зададете правило телефонът ви да не е в определени стаи на дома ви, като спалнята или трапезарията, така че да можете да се съсредоточите върху свързването с хора в социалните пространства.
Практикувайте благодарност
Изразяването на благодарност е свързано с положителни резултати за психичното здраве, включително повишено чувство на щастие. Можете да запишете десет неща, за които сте благодарни всеки ден и да се съсредоточите върху доброто, дори и да е малко. Ако ви е трудно да назовете десет неща, започнете с три и отделете време да ги запишете.
Намерете творческа дейност
Д-р Стратинър казва, че намирането на творчески изход, като рисуване, плетене или музика, може да осигури усещане за постижение, както и терапевтична почивка. Въпросът не е да го превърнете в странична работа, а да го правите за удоволствие. Да се отпуснете. Да се забавляват. Подходящи са също бродерия, скрапбукинг, фотография, пеене в хор, посещаване на уроци по керамика и градинарство.
Отделете време за хората, които обичате
Социалните връзки са необходими за благополучието. Не отлагайте срещите с приятели за неопределено време. Поставете си цел, например, да се свързвате с един приятел седмично или на всеки две седмици и записвайте времето за наваксване.
Опитайте групов спорт
Спортните ентусиасти могат да се възползват от присъединяването към баскетболен, футболен или бягащ клуб, за да излязат навън и да укрепят социалните връзки. Независимо кой спорт изберете, най-важното е, че със сигурност ще намерите приятели.
Научете ново умение
Всички обичаме доброто чувство за постижение и нещо, което да очакваме с нетърпение. Регистрацията за курса отговаря на тези изисквания. Може би това означава да се запишете за майсторски клас или да се запишете на курс по френски език или да слушате лекция по литература. Наличието на нещо постоянно в графика ви дава усещане за стабилност в живота.
Присъединете се към клуба
Липсват трети пространства – места, които не са работа или дом, които ви позволяват да се свържете с общността – и е трудно да станете от дивана, когато жадувате за Netflix – присъединете се към клуба. Присъединяването към социален клуб – независимо дали става дума за книги, готвене или нещо друго – непрекъснато ще ви води с други хора, които в крайна сметка може да станат добри приятели.
Медитирайте
Има много предимства да седите тихо с мислите си, дори ако това са само пет минути на ден. Ако тази практика е обезпокоителна, опитайте се да се придържате към решение номер едно и да го запишете в дневник.
Правете редовни почивки от социалните медии
Ще имате много повече време да правите нещата, които наистина искате да правите, като писане или четене на книги, фотография, печене и безцелни разходки, вместо да превъртате умопомрачително съдържание и след това да се чудите къде са отишли последните седем минути часове Освен това ще се почувствате много по-пълноценни, защото няма да се сравнявате с най-добрите моменти на други хора 24/7. Поставете си задачата да не посещавате социалната мрежа един ден в месеца и да увеличите продължителността на това време.
Пийте вода
Звучи глупаво, но не е. Хидратацията е от ключово значение за красивата кожа, но на неестетично ниво, тя също е абсолютно необходима за поддържане на живота ви.
Създайте ритуали за самообслужване
Въпросът е, че отделяте например две минути, за да направите нещо за себе си. Дори и да не използвате козметика, винаги можете да измислите нещо друго. Варете билков чай, правете гимнастика за очите или самомасажирайте шията.
Доброволец
Всички живеем в собствените си балони, но една от най-големите радости е да ги счупим. Доброволчеството ви позволява да подадете ръка на кауза, която ви интересува, и да срещнете хора, с които иначе не бихте се срещнали поради липса на общи интереси. Ако нямате време, не се насилвайте да ставате доброволци всяка седмица или дори всеки месец.
Научете се да готвите по-здравословни ястия
Отново, това не би трябвало да е трудно. Това може да изисква известно планиране, особено ако здравословните рецепти не са част от редовния ви цикъл на хранене. Опитайте се да отделите един час седмично, за да планирате рецептите, които искате да опитате, и да съставите списъци с хранителни стоки, за да не се изнервяте и да нервничите в магазина.
Намалете консумацията на алкохол
Струва си да обмислите варианта за трезвен януари или да отделите една седмица на месец, когато не пиете. Кой знае, може да откриете, че се чувствате толкова добре, че нямате нужда от друг коктейл.
Давайте си утвърждения
Опитайте се да дадете конкретни утвърждения. Например, вместо да повтаряте: „Мога да го направя“, напишете: „Аз съм добър писател / анализатор / дизайнер“ или „Аз съм мил и състрадателен лидер“ и т.н. Несигурността е отричане.
Правете ежедневни почивки за разтягане
Колко пъти сте седели пред компютъра си цял ден, може би тичайки до кухнята, за да затоплите обяда си в микровълновата печка, преди да се отпуснете на стола си? Дори когато изглежда, че не можете да се отдръпнете, опитайте да отделите пет минути сутрин и следобед за почивка за разтягане и пет дълбоки вдишвания, от разтягане на долната част на гърба и по-добро разтягане на подколенното сухожилие до енергично разтягане, което се чувства като че ли сте изчезнали за разходка.
Отидете на комедийно шоу
Изглежда малко странно, но помислете, повечето от медиите, които консумираме, независимо дали са книги или телевизия, не са чак толкова щастливи. Много комедианти просто се шегуват, за да преминат през трудните моменти от живота. Животът е труден, но като му се смееш, ти става по-леко. А да се смееш с други хора е безценно. Повярвайте ми, никакви повторения на филми само с пуканки няма да се сравнят със смеха, докато не започнете да плачете с непознати един до друг.
Планирайте тримесечни сесии за крещене
Понякога просто трябва да пуснете всичко навън. И преди да наречете идеята налудничава, помислете, че терапията с писъци , въпреки че й липсва ясна, подкрепена от изследвания обосновка, все още понякога се практикува. Но не прекалявайте и не го правете твърде често.