Трапезата на Бъдни вечер е сърцето на Коледа. Тя не е просто място за хранене, а истински ритуал, натоварен със символика, почит към предците и очакване за бъдещето. В навечерието на Коледа българските семейства се събират, за да отбележат тази свята вечер с блюда, които носят дълбоки значения.
Според обичая на трапезата трябва да има нечетен брой постни ястия – 7, 9 или 11. Числата имат своето мистично значение. Седем символизира дните на седмицата, девет – месеците на бременността, а единадесет се свързва със стремежа към завършеност и духовна хармония. Сред традиционните блюда задължително присъстват боб, постни сарми, пълнени чушки с ориз, тиквеник, ошав, орехи и чесън. Всяко ястие има своята роля – бобът носи плодородие, сармите – здраве, а тиквата и медът символизират сладост и благоденствие.
Специално място на трапезата заема содената питка. В нея се поставя монета, която носи късмет на този, който я открие. При разчупването на питката първото парче се оставя за Бога, второто за дома, а останалите се разпределят между членовете на семейството. Преди да седнат на масата, домакините запалват свещ и отправят молитва за здраве, благополучие и мир.
Масата се покрива с бяла покривка, която символизира чистота. След като всички седнат, никой не става от трапезата, докато не приключи вечерята – вярва се, че това ще донесе единство и хармония в дома през цялата година. След вечерята масата не се раздига. Оставят се трохи и ястия за “дядо Господ” или за душите на починалите, които според народните вярвания слизат в тази нощ, за да благословят дома, пишат колегите от 24часа.бг.
Содена питка
Какво ви е необходимо: 3 ч.ч. брашно; 1 ч.ч. хладка вода; 1 ч.л. сода; 1 ч.л. сол; 1 с.л. оцет; 5 с.л. олио
Начин на приготвяне: Пресейте брашното и направете кладенче. Погасете в оцета содата и я сложете в кладенчето заедно със солта и олиото. Замесете меко тесто, като бавно добавяте хладката вода. Оставете готовото тесто да почива за около 10 мин. В намазана с олио и поръсена с брашно тавичка оформете питката с ръце. Изпечете я за 30-35 мин на 180 градуса С. След като извадите питката от фурната, напръскайте я с вода и завийте с кърпа, за да омекне.
Ако искате да направите украса върху содената питка, отделете малко тесто, преди да я оформите в тавата. Направете фигурки и украсете, намажете с олио и изпечете.
Пълнени чушки с булгур и стафиди
Какво ви е необходимо: 10 бр. чушки; 1 ч.ч. булгур; 1/2 ч.ч. бели стафиди; 2 глави лук; 2 скилидки чесън; черен пипер; 1/2 ч.ч. олио; сол
Начин на приготвяне: Нарежете на ситно лука и чесъна и ги задушете в олиото. Добавете измития и отцеден от водата булгур. Разбъркайте добре, прибавете нарязаните на ситно стафиди и 1/2 ч.ч. вода. Овкусете със сол и черен пипер. След като плънката е готова, напълнете с нея почистените предварително чушки. Наредете ги в намазана с олио тава, налейте 1 1/2 ч. ч. вода, покрийте тавата с алуминиево фолио и печете в предварително загрята на 180 градуса фурна за около 40 мин. Пет минути преди да извадите чушките от фурната, махнете фолиото, за да ги запечете леко.
Боб яхния
Какво ви е необходимо: 400 г стар фасула; 1 глава лук; 1 домат; 1 морков; 1 суха червена чушка; 1 с.л. сладък червен пипер; 2 с.л. препечено брашно; чубрица; черен пипер; сол
Начин на приготвяне: Накиснете от предната вечер фасула в студена вода, заедно с 1 ч.л. сода бикарбонат. На другия ден изхвърлете водата и сложете боба да се вари. След като кипне, изхвърлете първата вода, сложете нова и го оставете да къкри съвсем леко на слаб огън. Ако водата в тенджерата намалее, доливайте по малко хладка вода. През това време в тиган запържете нарязаната на ситно глава лук и нарязаните на кубчета моркови. Бланширайте домата, обелете го, нарежете го на малки кубчета и го прибавете при лука и моркова. След като бобът е почти готов, прибавете към него натрошената на ситно червена чушка и останалите зеленчуци от тигана. Овкусете с чубрица, сол и черен пипер и оставете ястието да къкри на много слаб огън. В сух тиган препечете брашното до порозовяване. Изсипете брашното от тигана в купичка и в същия тиган сложете 2-3 с.л. олио. След като олиото се загрее, запържете червения пипер, като внимавате да не прегори. Добавете препеченото брашно, разбъркайте добре и с помощта на черпак сипвайте по малко от течността, в която се вари бобът. Изсипете запръжката в тенджерата с боба и оставете да къкри още 10 мин, като разбърквате от време на време, за да не загори ястието.
Сарми от кисело зеле
Какво ви е необходимо: 1 кисела зелка; 1 ч.ч. ориз; 1 стрък праз; 1 морков; 1/2 ч.ч. олио; сол; черен пипер; чубрица
Начин на приготвяне: Отделете листата от зелката. Нарежете на ситно моркова и праза и ги запържете леко в предварително сгорещеното олио. Добавете ориза и 1 к.ч. вода. Разбъркайте добре и овкусете със сол, черен пипер и чубрица и оставете оризът да поеме водата, като внимавате да не го преварите, трябва да остане полуготов. В основата на всеки зелев лист направете V-образен разрез, за да махнете кочанът. Наредете ги на дъното на тенджерата, в която ще варите сармите. В средата на зелевия лист сложете 1-2 с.л. от оризовата смес и завийте. Наредете готовите сарми в тенджера със затворената част надолу. Залейте със зелев сок или вода, колкото да ги покрие. Притиснете с чиния и оставете да се варят на слаб огън за около час.