Всекидневната се счита за централна стая в къщата; всички погледи са насочени към нея.
Затова винаги се обръща специално внимание на неговия дизайн.
На първо място, това се отнася до оформлението – крайъгълният камък на дизайна на всяка стая.
Избор на център
Това е първото нещо, което трябва да направите, когато планирате подреждането на мебелите.
Центърът на хола не е непременно разположен директно в средата на стаята – това е преди всичко обект, около който е изградено останалото обзавеждане.
Най-често такъв център става телевизор, голям стелаж или камина. В малка стая централният обект обикновено се поставя на стената срещу входа; в голяма стая той увенчава зоната на дивана.
Поставяне на шкаф
Гардеробите са основни места за съхранение във всеки хол. Самите те обаче заемат много място и, ако са лошо планирани, могат да „откраднат“ половината от свободното пространство.
За да не се случи това, дизайнерите препоръчват да не поставяте два шкафа в противоположни ъгли, а да посветите цяла стена за съхранение на дребни вещи.
В тясна и дълга стая това трябва да е къса стена, в по-голяма стая – тази, която е по-далеч от централния обект или зад него.
Повече свободно пространство
Когато създавате проект за всекидневна, е необходимо да осигурите достатъчно „въздух“ и свободно пространство.
Оптималното съотношение на свободно и заето пространство е 1:1. В същото време е важно да се уверите, че мебелите не са в пътеката и не пречат на свободното движение около хола.
Шкафовете, прозорците и вратите трябва да се отварят свободно и да не докосват други мебели с вратите и крилата си.
Пространството е организирано така, че всеки голям обект да може да бъде достъпен свободно поне от две страни.
Отворени прозорци
Модерният интериор абсолютно не понася засенчване на стаите.
Ето защо, когато планирате хола си, е много важно да освободите пространството около прозорците. Естествената светлина не трябва да се блокира от никаква мебел.
Ако столът е нисък, масата е без големи фигурки и вази. Изключение могат да направят само подови кашпи и саксии със светлолюбиви растения.
Мебелната зона е разположена така, че в центъра й – маса или килим, да пада достатъчно светлина.
Съответстващ стил
При планирането е важно да се вземе предвид, че много стилове се придържат към определена схема на подреждане на мебелите.
Така класическият, кънтри, викторианският и провансалският стил дават предпочитание на стандартното, симетрично обзавеждане – диван, ниска масичка пред него и два еднакви фотьойла отстрани.
Ориенталският дизайн обича кръглото подреждане на мебелите – това може да се постигне с помощта на кръгли пуфове, един от които ще замени масата.
И накрая, модерният и бохо се отличават със своята оригиналност – за тях е подходящ асиметричен тип диван с един стол и ярки аксесоари.