Конфликтът на работното място далеч не е най-приятното нещо, което може да ви се случи, той е и неизбежен.
Сблъсък между двама души, основан на противоречия или лична враждебност, може значително да попречи на работата, както във всяка друга област от живота ни.
Но едно е, когато дискусията се отнася до конкретни недостатъци в методите на изпълнение (често с началници или тези, с които работите в тандем) или крайния резултат; където този момент е изяснен максимално коректно, без да се отлага или превръща във фарс. Въпреки че и тук някои теми се проточват.
Второто е неразбирателството между служителите.
Причините могат да бъдат възгледи за живота, политиката, музиката, кой футболен отбор е по-готин и къде бирата е по-вкусна, но основното е, че това не отива на следващата „точка“.
Третият е личната враждебност или присъствието в екипа на същия този „майстор на скандалите“, който е щастлив да започне и развие конфликт, за него дори същността не е особено важна.
Ако в първите случаи хората умеят да се изслушват и чуват, да стигат до общо мнение и решение, то за щастие не може да има преход към третата ситуация.
Да, и това е по-лесно за решаване – прочетете отново първото изречение. Не помогна? Всичко е наред!
Нека разгледаме по-подробно, тъй като следните стъпки са напълно разумни за прилагане и в двата случая:
1. Запазете спокойствие и не позволявайте на негодуванието ви да изплува под маската на емоциите, това ще влоши всичко от самото начало.
2. Поканете колегата си да поговорите спокойно, за предпочитане на неутрална територия.
3. Изслушайте мнението му по този въпрос, изяснете какво смята за „не така“. Докато слушате, не бързайте да коригирате и ставате, оставете ги да говорят. Тогава говорете за себе си. Не забравяйте да бъдете коректни и обективни.
4. Важно е да стигнете до общо мнение, компромис, без да дърпате одеялото върху себе си и да обвинявате другия. Не забравяйте, че ситуацията трябва да се разглежда от две страни.
Може би опонентът ви е прав и трябва да преразгледате някои точки и да застанете на неговата страна, или опонентът ви ще разбере, че самият той е разбрал някъде погрешно и спокойно ще се разделите, ръкувайки се.
5. Намерете неутрален наблюдател. Този вид „съдия“ със своето независимо мнение идеално ще помогне и на двамата да разберат кой и къде греши, особено ако не е било възможно да се вземе решение сами.
6. Знайте как да признавате грешките си. Никой никога няма да бъде изненадан от факта, че ние самите можем да станем виновни за конфликти, понякога дори без да го разбираме.
Разбира се, не трябва да се извинявате за всичките си смъртни и несмъртни грехове, просто по същество.
7. Ако шефът ви се заяжда, според вас, без известна причина, тогава задавайте уточняващи въпроси.
„Лош служител – Защо? Свърши работата лошо – Кажете ми къде съм направил грешки. Искам да го разбера.“ Говорете със спокоен, равен тон, без да нападате гласа си.
Изглежда като баналност на баналностите, но тези действия предотвратяват появата на конфликт от дискусията.
Последната ситуация изобщо не предвещава нищо добро за думата: „мушкане“ на колега за неговите предполагаеми недостатъци (пол, възраст, трудов стаж, метод на работа и т.н.), разпространяване на клюки, за да се покаже на опонента в неблагоприятна позиция светлина, също може да бъде свързано със завист, неспособност да признае заслугите на другите и своите грешки и т.н. Просто казано, конкурентна битка.
Можете да започнете план за действие, наречен „победете врага със собственото му оръжие“.
Да, можете да използвате словесен каустикизъм, за да поставите човек на мястото му. Да, можете да имате победа, видима победа.
Какво казва реалният резултат? Вместо да се елиминира конфликтът, има истинска война, „кой има повече отрова“. Харесва ли ви перспективата за похабени нерви, усилия и време?
Говорете с човека, разберете защо се държи така с вас. Може би ще успеете да постигнете помирение. Шансовете са малки, но все пак.
Но в случай, че решите да влезете в конфликт с такъв човек:
Въпреки че това беше написано по-горе, запомнете го веднъж завинаги. Винаги излъчвайте спокойствие, не се подвеждайте по провокации.
Основната задача на агресора, манипулатора или популярно „плъховете“ е да извади емоциите.
Ако започнете да показвате с външния си вид, че сте били обидени по един или друг начин или да се оправдавате, инициаторът на конфликта вече ще бъде победител.
Бъдете уверени в себе си и неутрализирайте ситуацията възможно най-скоро.
Обичам следната фраза: „Не спорете с глупак – хората няма да забележат разликата.“