В много страни е нормално да наемете приятели и роднини.
Големите компании съществуват в династии.
Но има мнение, че работодателят не трябва да наема приятел.
Няколко прости съвета ще ви помогнат да претеглите плюсовете и минусите и правилно да изградите границите на работата и личните си отношения.
Ясно очертайте отговорностите на бъдещия служител. Уверете се, че работата е подходяща за вашия приятел, той ще помогне на компанията и ще се впише в екипа.
Правила за комуникация. Вашият приятел трябва да е наясно с границите между работа и лични взаимодействия. Не му позволявайте да мисли, че може да се размине с нещо чрез приятелство.
Разделете дома и работата. Говорете с приятеля си кога точно трябва да имате работни отношения.
Между любими хора, които имат обща работа, има договорка, че на работа си говорим за работа, а домът е място, където да се дистанцираме от проблемите.
Бъдете готови да кажете „не“. Не си помисляйте да наемете приятел, ако не можете да му откажете или да го уволните в бъдеще. Обяснете честно защо не.
Приятел не винаги означава „добър работник“. Помислете какво ще се случи, ако все още не сте съгласни с неговите решения и откажете повишение и повишение.
Безпристрастност. Наемете приятел като всеки друг служител – преглед на автобиография, интервю и т.н.
Не го отделяйте от всички останали и не разчитайте на човешките качества, а на способността му да работи.
Професионалист или начинаещ. Професионалистът не винаги ще работи усилено от приятелство. И един новодошъл може да надмине очакванията и да допринесе за развитието на компанията.
Не подчинен, а колега. Психологически е по-лесно за приятелите да се чувстват равни. Ако е възможно, по-добре е да научите приятел на липсващите умения и да станете колеги.
Без тайни. Няма нужда да криете, че вашият приятел се е присъединил към екипа, защото това ще стане ясно. Служителите ще разберат, че приятелството не дава предимство на работното място.
Очаквания. Те може да не са оправдани и да доведат до конфликти.
Приятел може да очаква бързо израстване в кариерата и бонуси, без да върши работата или да идва със закъснение. Обсъдете това.
Отборна атмосфера. За да избегнете рискове, когато наемате приятели, запознайте своя приятел с екипа въз основа на неговите професионални качества.
По-добре е шефът или служителят по човешки ресурси да направи това. Важно е екипът да не мисли, че вашият любим е получил работата „чрез връзки“.
Има риск, когато наемате близки, но може да има повече ползи.
Горните препоръки ще ви помогнат да подобрите работните си отношения и да не губите приятелски.