Православната църква празнува на 6 януари Богоявление – Йордановден. На този ден вярващите отдават молитвена почит към описаното в светото евангелие кръщение на Божия син във водите на река Йордан.
Във всички православни храмове в страната се отслужва Велик водосвет за здраве. Празникът е дошъл до нас от дълбоката християнска древност с името Богоявление. Наречен е така, защото на този ден Бог открива тайната на своята същност като се явява пред хората в своите три лица – на Отец, Син и Светия дух. Днес се освещават бойните знамена на армията ни, а смелчаци скачат в студените води и спасяват Светия кръст. В Сливен по традиция Светия кръст за Богоявление ще бъде хвърлен и изваден до новия мост в река Новоселска – между кварталите „Ново село“ и „Кольо Фичето“ (последната спирка на автобус № 4). След като се отслужи Златоустова света Литургия и Велик Богоявленски водосвет в новоселския храм „Света София”, Светия кръст и осветена вода ще бъдат принесени до новия мост на Новоселска река .
Имен ден празнуват Богомил, Бонислав, Йордан, Йорданка, Данчо, Богдан, Богдана, Божидар, Динко, Диньо, Дана, Дан, Божан, Божана, Божил, Боголюб, Боголюба и техните производни.
Йордан означава „спускам се“ или „тека“ (от ивритското ha-yarden). Името идва от река Йордан – реката, която „разделя Светите Земи на две части“, и в която е кръстен Исус Христос. Става лично име, след като кръстоносци донесли вода от реката, за да кръстят децата си.
С настъпването на Йордановден свършват т.нар. Мръсни дни, които в различните краища на страната са с различна продължителност, но най-често става дума за периода между Рождество Христово и 6 януари.
Тогава според народните поверия злите духове на земята са по-активни и се появяват караконджули, таласъми и др. С освещаването на водата се слага край на този период и злите създания биват прогонени.
Една от най-любопитните традиции в случая идва от Калофер, където във водите на река Тунджа се играе леденото мъжко хоро.
На вратниците, комина и прозорците се слагат черен глог и хвойна, рисуват се предпазни кръстове с катран, закрепват се слънчогледови пити, от които демоните бягат.
Някога смятали, че ако се роди дете в тези дни, то трябва да се лекува, защото, ако е момче, ще го залюби змеица, ако е момиче, ще го залюби змей. Три жени трябва да изпредат, изтъкат и ушият под комина вълнена ризка за детето, в която го обличат веднага щом се окъпе.
Народните поверия гласят и че болните, които се измият с вода от мястото, на което е изваден кръстът, ще оздравеят.
Какво е забранено да правим на Йордановден?
Не се перат ризи, не се работят женски работи, не се бродира, мете, преде;
Не се тръгва на път;
Не се вдигат сватби;
Не се опяват мъртъвци и не се раздава помен;
Не е добре да се зачева през тези дни, защото нищо добро не чака детето, което ще се роди.