На 7 януари почитаме паметта на св. Йоан Кръстител и Предтеча Господен. Светеца възпоменаваме няколко пъти в годината, но съборното му честване е на Ивановден. На празничната трапеза трябва да има пита, варено жито, фасул, ошав, баница, кървавица, печена луканка, свински ребра със зеле, вино, риба. До Ивановден (7 януари включително) не се прави и помен на починалите. За да не Ви срещнат поганци се прибирайте рано или закачете чесън на вратата си. Така ще прогоните злите духове.
На този ден народните обичаи повеляват кумовете или деверът да пръскат с вода младоженците, които са сключили брак преди една година. Младото семейство трябва да посрещне своите гости и да занесе на кума вино, кравай и месо.
Стар обичай в миналото е повелявал в ранни зори младите жени в семейството да донесат вода в къщата, която са взели от кладенец или река. С нея къпели децата за здраве. В миналото имало старо поверие, че за да бъде едно семейство щастливо, в дома задължително трябва да има някой Иван.
Българските традиции и обичаи свързват обредите на Ивановден с очистителната сила на осветената предния ден вода. Периодът на т. нар. „мръсни дни“ е отминал и хората отправят поглед към сбъдването на предсказанията за добро здраве, берекет, късмет и щастлив живот. В миналото имало старо поверие, че за да бъде едно семейство щастливо, в дома задължително трябва да има някой Иван. Дори са кръщавали предмети с името Иван, за да носи късмет на дома. Известна е и поговорката: „От кал да е – Иван да е!“