Изглежда достатъчно лесно за почистване на пода – въпреки че със сигурност се оттича. Малко вероятно е някой да обича постоянно да сменя водата в кофата за миене или да изцежда мръсен парцал, за да не оставя ивици. Някои грешки при почистването обаче могат не само да разпространят мръсотия, но и да повредят повърхността.
Не прахосмукайте пода преди измиване
Куп мръсотия, прах, косми и животински косми ще се съберат в кофа с вода – и след това ще се окажат обратно на пода. В същото време остатъците, полепнали по мопа, могат да оставят драскотини по паркета – в които ще се събира мръсотия.
Не става въпрос само за големи парчета отломки, които трябва да се почистят с прахосмукачка, преди да се измият подовете. Невидимите за окото частици прах и мръсотия също полепват по мопа и бързо замърсяват водата.
Не изстисквайте мопа или парцала
Най-голямата и потенциално най-скъпа грешка при миене, според експерти по почистване, е използването на твърде много вода върху чувствителни към влага подове като твърда дървесина и ламинат.
Излишната вода може да изкриви твърдата дървесина и да причини мехурчета на ламинирания под. Освен това течността може да попадне в пукнатините и шевовете между дъските и да повреди материала отдолу.
Те отбелязват, че 1 милиметър сапунен разтвор върху пода е достатъчен, за да премахне мръсотията и да унищожи микробите. Така че винаги изстисквайте възможно най-много вода от мопа и използвайте мокро миене – миене с едва влажен моп.
Използване на стар моп или приставка
Старите глави за моп са фабрики за бактерии, които разпространяват повече бактерии, отколкото премахват, тъй като натрупват мръсотия.
Главата на мопа трябва да се измие старателно – препоръчително е да изберете такива, които могат да се хвърлят в пералнята. Или можете да използвате такъв, който да изхвърлите след употреба.
Освен това понякога се налага смяна на главата на мопа – защото с течение на времето материалът се износва и спира да абсорбира мръсотията.
Миене на подове в грешна посока
Лошата техника на почистване може да доведе до вихри и ивици по пода. За да измиете добре пода, се препоръчва да се движите назад, за да не стъпите на мокрия под и да не се забиете в ъгъла.
Трябва да започнете да миете от най-отдалечения от вратата ъгъл, като първо преместите мопа по стената и след това се движите напред-назад, движейки се към вратата на стаята.
Не премахвайте упорити петна
Моповете са проектирани да се плъзгат по пода, което означава, че са чудесни за миене, но не и за почистване.
Ако подовете ви са много замърсени, препоръчваме да използвате моп с чистачки, които почистват без надраскване, или приставка за многократна шенилна кърпа, която влиза в пукнатини.
Или можете да проверите повърхността за упорити петна, като например мазнина, и да ги отстраните, преди да избършете.
Използване на твърде много сапун
Твърде много сапун може да направи пода лепкав, мръсен магнит; Всяка остаряла пяна се активира отново от влага – например от мокър чадър или разлята вода – и мигновено се смесва с отломки, правейки пода по-бързо мръсен.
Най-простото решение е да следвате указанията за разреждане върху бутилката с препарат, като използвате само тези, предназначени за подове.
Съхранявайте мопа в килера
Съхраняването на обемист моп и кофа може да бъде трудно, особено ако нямате много място за съхранение.
Но ако съхранявате влажен моп в килер с лоша циркулация, той може да натрупа влага и да създаде почва за размножаване на мухъл.
Ако измитата глава на мопа не може да се хвърли в сушилнята, препоръчително е да я закачите на място, където има силен вятър или вентилатор, за да се ускори сушенето. Също така не се препоръчва да съхранявате мопа в сапунена вода, в кофа или на пода.