Почернели и кафяви стъбла на рози, покрити с плесен, бял нацвет или червеникави петна, са типичен признак, че растенията са загнили.
В този случай стъблата стават отпуснати, храстите започват да миришат на гниене, върху издънките се забелязват мокри и хлъзгави участъци, а кората се отлепва от тях.
1. Не бързайте внезапно да дърпате капака на розите – това само ще им причини допълнителен стрес. Вместо това продължете да проветрявате храстите.
2. Ако розата е пострадала много – умряла е или корените й са изгнили, храстът ще трябва да бъде изкоренен.
3. Ако корените все още уверено седят в почвата, отстранете растителните остатъци от основата на храста, който сте използвали, за да издигнете растението за зимата.
4. Внимателно изкопайте розата и подрежете издънките до жива тъкан над мястото на присаждане.
Трябва да използвате само предварително дезинфекцирани ножици за подрязване.
5. За да спрете процеса на гниене, третирайте разфасовките. Това може да стане, като ги поръсите с пепел или нанесете лечебна паста.
6. При частично повредени издънки засегнатите области се почистват с нож и след това се третират първо с розов разтвор на калиев перманганат, а след това с паста за заздравяване на рани.
7. След подрязване третирайте розите с растежен стимулатор.
Поливането на изветряла роза, растяща в суха почва, трябва да бъде обилно – един храст ще се нуждае от цяла кофа вода. Други задължителни процедури включват лечение на болести и торене.