Законът на Парето, известен също като правилото 80/20, гласи, че 80% от резултатите идват от 20% усилия. Този принцип се използва при управление на времето и оптимизиране на работния процес, но може да бъде полезен и във взаимоотношенията. Ето как да го приложите.
Определете какви действия укрепват връзката ви
Ако и двамата партньори са заинтересовани от развитието на връзката, те се опитват да допринесат за укрепване на взаимната връзка. Въпреки това може би само 20% от всички усилия са най-ефективни, а останалите 80% имат ниска ефективност.
Обсъдете с партньора си кои действия изглеждат най-важни и ценни и за двама ви. Най-добре е да ги запишете и да добавите към списъка, ако е необходимо.
Примери за такива дейности могат да включват вечерни разходки заедно, разговори за закуска през уикенда, споделени хобита и дискусии, спонтанни приключения като непланирани пътувания извън града или спортни излети и неочаквани любезности извън дати и празници. Всяка двойка ще има свой собствен уникален списък.
Дръжте този списък на видно място и се опитайте да изпълнявате действията в него по-често. Те могат да заменят по-малко значимите съвместни дейности, които носят по-малко удоволствие.
2. Намерете причините, които предизвикват повечето конфликти
Анализирайте най-често срещаните конфликтни ситуации. По правило много от тях се развиват по подобни сценарии. Може да откриете, че около 80% от разногласията имат само няколко основни проблема, които причиняват неразбиране.
Спокойно, без взаимни упреци, обсъдете с любимия човек как можете да ги премахнете. Да кажем, че честите кавги в двойката са причинени от навика един от партньорите да закъснява. В този случай другият не трябва да обвинява първия в неточност и да изисква незабавна промяна. В крайна сметка, ако беше толкова просто, проблемът щеше да е решен отдавна. Но можем да помислим заедно какво пречи на човек да се придържа дори към най-простия график. И обсъдете как да му помогнете. Например, настройте сигнали в смартфона си, които ще ви напомнят, че е време да се подготвите.
Обсъдете всяка причина и как да я разрешите. Направете списък с най-болезнените причини за неразбиране. Започнете да правите действията, за които сте се съгласили.
Този подход ще ви помогне да се опознаете по-добре. Ако можете да премахнете тези 20% от най-болезнените причини, които причиняват 80% от конфликтите, това определено ще укрепи връзката ви.
3. Намерете най-ефективните начини да се подкрепяте взаимно
Говорете с партньора си какво правите, което го прави щастлив или му помага да се успокои. Кажете един на друг какви видове подкрепа предпочитате и двамата. Ако е необходимо, запишете тези методи отново на отделен лист или ги добавете към файл.
Например, когато на един човек му е трудно, той трябва да говори и за него е важно другият да го изслуша. А друг иска любимият да го прегърне и да поседи мълчаливо с него за малко и думите изобщо не са нужни. Може да има много малко ефективни методи за подкрепа, но те са тези, които ще бъдат полезни в повечето трудни ситуации – тоест принципът 20/80 също ще работи.
Може да няма много трудни ситуации. Тогава, за щастие, причината да се обърнете към списъка няма да се появи скоро. Но списъкът ще бъде полезен, за да запомните бързо какво сте се споразумели в трудна ситуация и да не задавате отново на партньора си въпроси как да го подкрепите.
4. Съгласете се за редовна обратна връзка
Моля, не забравяйте да проверявате от време на време дали всички обяви са актуални. Добавете нови елементи към списъка със съвместни дейности и изключете тези, които са престанали да носят радост. Обсъдете отново причините за недоразумението. И ако вече сте се справили с предишни задействания на конфликти, проверете дали не са се появили нови.
Такива дискусии сами по себе си също ще ви помогнат да опознаете по-добре както себе си, така и партньора си. И забележете навреме, ако вашият баланс 20/80 се нуждае от корекция.
Психологът и доктор Марк Травърс съветва да се прави подобен анализ в края на всяка седмица. Той кани партньорите да определят заедно кои моменти на прекарване на времето заедно са били най-добрите през последните седем дни, какво е най-запомнящо се и е предизвикало най-ярки емоции.
Тази практика ще ви помогне да определите в кои дейности си струва да инвестирате повече време и енергия. Ако се появи нова обща кауза, която помага и на двамата да се чувстват щастливи, също си струва да я включите в приоритетните 20%.
Психологът препоръчва да се води дневник на отношенията на двойката, където можете да записвате най-ярките събития – както положителни, така и отрицателни, за да не пропуснете нищо.
5. Търсете нови ефективни действия
Понякога може да ви се струва, че 20% от действията, които сте избрали, губят силата си и ви помагат да почувствате не 80% щастие, а по-малко. Тогава си струва да потърсите начини за подобряване на отношенията, на които все още не сте обърнали достатъчно внимание. Ето някои от тях, на които си струва да обърнете внимание.
Общи ритуали. Те могат да помогнат на партньорите да се почувстват като едно цяло. С течение на времето двойката развива своя собствена история, свои собствени малки тайни и мини-сценарии, които само те могат да разберат. Съвместните ритуали могат да покажат: тези двамата са различни от останалите, те са свързани с неща, непознати за другите хора. И връзката между партньорите може да се засили.
Тихо време заедно. Хората, които нямат достатъчно близки отношения, често се опитват да запълнят всяка пауза с думи. Може да се почувстват неловко, когато другият замълчи. Споделянето на мълчание обаче може да укрепи връзката.
Помага на хората да се чуват по-добре и да обръщат внимание преди всичко на своите мисли и чувства. Може би след това ще бъде по-лесно да разберете любимия човек.
Кратки докосвания. Това не са прегръдки, не целувки или секс – по-скоро допълнение към обичайните форми на изразяване на чувства. Мимолетните физически контакти ясно показват на любимия човек: „Аз съм с теб, радвам се, че съм наоколо“. Докосването на рамото на партньора ви, галенето му по бузата, докосването на косата му са важни признаци на внимание и общност. Няколко секунди и малък жест са достатъчни, за да напомните както на себе си, така и на другия за вашата връзка и специалните чувства, които ви свързват. Малки неща като това също могат да укрепят една връзка.
Надяваме се, че тези трикове с чаршафите ще бъдат част от тези 20% действия, които ще направят връзката ви много по-здрава.