Само преди десетилетия пътуването в космоса изглеждаше като научна фантастика, достъпна само за астронавтите. Днес все повече хора могат да си позволят подобно уникално изживяване – при положение, че разполагат с няколко милиона или дори стотици хиляди долара.
Колко ще струва полетът в космоса през 2025 г.?
Основният въпрос за бъдещия космически турист е цената. Ако искате да изпитате безтегловност дори за няколко минути, суборбитален полет с Virgin Galactic или Blue Origin ще ви струва между $250 000 и $450 000 . Например Blue Origin вече е правил такива полети, а сред пътниците е бил дори 90-годишният Уилям Шатнър, известен с ролята си на капитан Кърк в Стар Трек.
За тези, които искат повече, има орбитално пътуване. Например Axiom Space предлага една седмица на Международната космическа станция (МКС) за 55 милиона долара . И ако това не ви е достатъчно, можете да отидете още по-далеч.
SpaceX планира търговски полети около Луната, които ще струват стотици милиони долари. Така Космосът е все по-близо, но си остава забавление за елита.
Какво е необходимо, за да станете космически турист?
Да имаш пари не е всичко. Космическите компании имат строги изисквания към здравето на пътниците. Преди полета туристите преминават медицински преглед, тъй като сериозни проблеми със сърцето, кръвното налягане или опорно-двигателния апарат могат да се превърнат в пречка.
Освен това трябва да преминете обучение и подготовка. Например бъдещите пътници на SpaceX и Axiom Space се обучават в специални центрове, където свикват с условия на нулева гравитация и се учат да действат в извънредни ситуации. Обучението може да продължи от няколко дни (за кратки полети) до няколко месеца (ако летите до МКС).
Какви рискове и трудности очакват туристите?
Космическият полет е не само вълнуващо преживяване, но и сериозно изпитание за организма. Напреженията по време на излитане и кацане могат да бъдат много интензивни, особено за хора, които не са свикнали с екстремни условия.
Друг важен момент е безтегловността. Може да причини космическа болест, която е подобна на тежката морска болест. Дори опитни астронавти често страдат от гадене, главоболие и дезориентация през първите дни в орбита.
Не трябва да забравяме и радиацията. В космоса нивата на радиация са много по-високи, отколкото на Земята, което може да повлияе на здравето, особено при дълги полети. Освен това съществува риск от техническа повреда, тъй като дори най-модерните космически кораби не са имунизирани срещу повреди.
Ще стане ли космическият туризъм по-достъпен в бъдеще?
Въпреки че днес пространството е лукс, това може да се промени в бъдеще. Частните компании работят активно за намаляване на цената на полетите. Например Starship на SpaceX е проектиран да превозва голям брой хора, което потенциално прави пътуването по-евтино.
Има и концепции за орбитални хотели. Axiom Space планира да отвори търговски космически модул през следващите години, а Orbital Assembly Corporation мечтае да построи космическа станция, която ще може да приема туристи като обикновен хотел.
Ако технологиите продължават да се развиват със същата скорост, след 10-20 години един билет за космоса може да струва по-малко от 50 000 долара. Засега космическият туризъм си остава ексклузивно забавление за милиардерите, но кой знае – може би през следващите няколко десетилетия всички ще можем да усетим какво е да видиш Земята от 400 км височина.