Европейският съюз стана първият регион в света, който въведе ясни и строги закони, регулиращи използването на изкуствен интелект. Новият Закон за изкуствения интелект (AI Act), който влезе в сила на 2 февруари 2025 г., значително променя подхода към използването на AI в Европа.
Съгласно новите правила ЕС ще забрани AI системи, които представляват „неприемливи рискове“ за човешката безопасност, здраве или основни права. Изключение правят само случаите, свързани с националната сигурност.
Особено внимание се обръща на забраната за използване на AI системи, които могат да нарушат личните свободи или да манипулират поведението на хората. По-конкретно, в Европа вече е забранено използването на технологии, които позволяват оценка на социалното поведение на гражданите – т. нар. „социален рейтинг“, както се практикува в Китай. Забранено е и използването на системи за разпознаване на емоции на работни места и в образователни институции.
Дълъг списък от забрани
Списъкът на забранените технологии включва още:
Системи с изкуствен интелект, които манипулират човешкото поведение, като играчки с гласово активиране, които насърчават децата да участват в опасно поведение.
Автоматизирани обаждания (robocall), които могат да се използват за измами, включително срещу възрастни хора.
Разпознаване на лица на обществени места. Изключения са предвидени само за правоприлагащите органи, които ще могат да използват подобни технологии при разследване на тежки престъпления като тероризъм и трафик на хора.
Оценка на нивото на риска на AI системите
От 2 февруари компаниите, разработващи или използващи AI, са длъжни да оценят нивото на риск на своите технологии и да предприемат мерки, за да гарантират, че отговарят на новите законови изисквания. Европейската комисия казва, че целта на регламента е не само да защити потребителите, но и да гарантира безопасното и етично използване на ИИ. Сега доставчиците и операторите на AI системи трябва да гарантират, че всички участници в разработването и експлоатацията на такива технологии имат достатъчно познания и компетентност в областта на AI.
Критика от бизнеса
Новият закон обаче не мина без критики. Индустриалната асоциация Bitkom го критикува за липса на правна яснота. „Не е ясно кои точно приложения са забранени“, обясни членът на борда на Bitkom Zuzanna Demel. Тя също така отбеляза, че „политиците са поставили строги изисквания и кратки срокове за компаниите, но не са се подготвили правилно. Сега целият риск пада върху бизнеса, работещ с AI.“
Европа рискува да остане изостанала
Президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард признаха в общ блог, че конкурентоспособността на Европа е застрашена. „Докато светът преминава през AI революция, ЕС рискува да бъде изоставен“, казаха те.
Те обаче казват, че Европа е в добра позиция да навакса: „ЕС има почти толкова висшисти инженери на милион жители, колкото САЩ.“ Това дава основание за оптимизъм, тъй като Европа остава важен играч в научните изследвания и иновациите, като нейният дял в глобалните патентни заявки е почти равен на този на САЩ.
какво следва
Въвеждането на строги правила за регулиране на ИИ е важна стъпка за защита на правата на гражданите и гарантиране на безопасното използване на технологиите в бъдеще. Въпреки това, както показа бизнес критиката, Европейският съюз е изправен пред трудна задача да намери баланс между регулиране и поддържане на иновативен климат. През следващите години ще видим как компаниите се адаптират към тези нови правила, както и какви последици ще има това за световния технологичен пазар.