Къде е най-доброто място за съхранение на картофи?
Има няколко „популярни“ места за съхранение на картофи – хладилник, изба, мазе, килер или балкон. Освен това картофите се поставят в кутии, щайги или се опаковат в найлонови торби. В някои случаи обаче картофите започват да поникват или да гният.
Някои методи за съхранение обаче помагат не само да се запази свежестта на клубените, но и да не се загуби вкусът на картофите по време на готвене. По-специално, един от най-добрите начини за съхранение на картофи е и най-лесният – използването на мрежести торби .
Според кулинарни експерти този метод осигурява относителна защита на картофите от слънчевите лъчи, като същевременно позволява на въздуха да циркулира свободно, предотвратявайки сбръчкването и гниенето на клубените.
Друг вариант е да поставите картофите на един слой в дървени кутии , които се поставят на хладно и тъмно място.
Въпреки че някои хора съхраняват картофи в картонени кутии, този метод не е идеален – материалът абсорбира и задържа влагата, което води до появата на мухъл по кореноплодните. Подобна съдба очаква и картофите, ако се съхраняват в картонени торби.
Освен това, за да запазите картофите възможно най-свежи, избягвайте да използвате найлонови торбички или контейнери. Плътността на материала предотвратява циркулацията на въздуха, което води до гниене на клубените.
Най-добрите условия за съхранение на картофи
Картофите се съхраняват най-добре на хладно и тъмно място с добра вентилация. Това запазва грудките свежи и твърди, без да позеленяват.
Позеленяването се получава, когато хлорофилът се натрупа под кожата. Правилното съхранение на картофите също ги предпазва от свиване и загуба на влага.
Ако в килера ви е твърде горещо или ако съхранявате картофи твърде дълго, те ще поникнат и може да изгният. За най-добри резултати съхранявайте картофите при следните условия:
при температура от 7 до 12 градуса
при относителна влажност от 80% до 90%
на тъмно
в отворена торба или опаковка
Не трябва да съхранявате картофи в хладилника. Суровите картофи съдържат много нишесте, а ниските температури могат да превърнат веществото в захар. Това може да накара картофите да станат по-сладки и по-тъмни, докато се готвят.
Важно е редовно да проверявате картофите за кълнове или зелени петна, тъй като те могат да съдържат вредни вещества.
Освен това картофите не трябва да се съхраняват до ябълки, банани и лук – плодовете отделят газ етилен, който ускорява зреенето, а лукът „придава“ на картофите неприятна миризма.