За да поддържате щастлива връзка, си струва да следвате някои прости правила. Прочетете кои точно.
За хармоничен живот на една двойка само любовта не е достатъчна. По един или друг начин много хора се сблъскват с кризи, които често водят до болезнени раздяли. Психологът и гещалт терапевт Нигина Абаева назова тайните на силните взаимоотношения, които всеки трябва да знае.
1. Бъдете честни с партньора си от самото начало.
На първо място, в началото на една връзка е важно да проведете честен разговор, в който с партньора ви да обсъдите всички важни за вас подробности. Бъдете честни за какво сте готови и какво никога няма да направите. Има някои неща, които са принципно важни за нас и трябва да ги обсъдим. Например: „Готов съм да обсъдя дали да живея в апартамент или къща, но няма да се преместя в друга държава. Ако има деца от друг брак, това също си струва да се обсъди.
Разбирането на вашата ситуация, нужди и цели помага за изграждането на добри взаимоотношения, в които партньорите не трябва да правят големи жертви един за друг.
2. Спазвайте дистанция
Случва се в двойките да има две крайности: или партньорите са твърде близо един до друг, или, напротив, те са отдалечени един от друг.
Сближаването, когато в двойката няма въздух и място за собствен живот, не е много добро, смята психологът. Една нормална връзка са двама души, които докато преминават през живота заедно, живеят и собствения си живот. Това е най-простата формула.
В една връзка е важно да запазите както индивидуалността, така и способността да се отдалечавате и сближавате. Способността да се чувствате комфортно заедно и отделно, да бъдете независими един от друг помага за поддържане на отношенията и запазване на чувствата.
3. Споделете чувствата си с партньора си
В една връзка е важно да можете да говорите помежду си – и не само за това, което вълнува и двамата партньори, но и за това, което всеки от тях чувства. Дори когато критикувате или се оплаквате, струва си да се съсредоточите върху собствените си чувства – да обръщате внимание не на това, че партньорът ви е виновен за нещо, а на това, което вие чувствате в един или друг момент.
4. Изучавайте себе си
В една добра връзка партньорите знаят много за себе си. „Знам какво не е наред с мен, знам какво се случва“ – това е осъзнаването. Сега можем да научим много за себе си, например, ако анализираме детството и преживяванията си.
Изучаването на себе си ни помага да разберем какви сме и следователно да обясним на партньора си от какво наистина се нуждаем и какво липсва във връзката ни, така че да е удобно.
5. Не запълвайте празнотата в душата си с връзки
Някои хора вярват, че могат да станат щастливи само като срещнат друг човек. Подобни очаквания могат да навредят както на вас, така и на връзката ви – важно е да разберем, че собственото ни щастие зависи повече от нас самите, отколкото от човека, когото обичаме.
Важно е двамата, които стават двойка, да са щастливи сами преди това. Опитът да станете щастлив чрез някой друг е опит да запълните празнота, с която е по-добре да се справите сами. Това създава зависимост. Трябва да бъдем независими от партньора си умствено, физически и надявам се финансово.
В същото време, разбира се, любовта прави живота ни много по-добър.