Безлихвените кредитни карти изглеждат привлекателни, ако ги съдите по рекламите. Но договорите често съдържат неблагоприятни условия, за които банковите мениджъри не предупреждават. Както каза експертът, особеността на кредитните карти с безлихвен период са строгите условия в случай на забавяне. Дори ако клиентът все още дължи няколко хиляди рубли, но не ги плати навреме, банката ще начисли лихва върху цялата сума на дълга за целия период.
„Ако кредитополучателят не спази срока, се начислява лихва за целия период на използване на картата, включително обещания безлихвен период“, коментира експерт.
Грубо казано правим казус: Ако имате кредитна карта с „година без лихва“ и сте изтеглили 4 169,70 лева, но не сте успели да погасите 104,70 лева преди края на безлихвения период, при договорен лихвен процент от 45% банката ще изчисли лихвата върху цялата сума от 4 169,70 лева за цялата година.
Това означава, че ще дължите 1 876,37 лева лихва, плюс оставащите 104,70 лева от главницата.
Общо, ще трябва да платите на банката около 6 046,07 лева, което включва първоначалната сума и начислената лихва. Условията обикновено са посочени в договора. Но, както каза експертът, малко хора го изучават внимателно. До 90% от банковите клиенти подписват документи, без да разбират съдържанието им. Много хора се доверяват на 100% на рекламата и служителите на кредитни институции.
Съветът на експерта е внимателно ред по ред да се четат условията, да бъдат разяснявани при открити въпроси и да се взимат информирани решения.