Вероятно във вашата кухня има продукти с изтекъл срок на годност, но вие дори не го знаете! Подправки, зърнени храни, сосове – някои от тези консумативи имат дълъг срок на годност, но това не означава, че не се развалят.
брашно
Неотворена торба с брашно обикновено издържа около година. Въпреки това, след отваряне на опаковката, най-добре е да я използвате в рамките на 6-8 месеца. Ако рядко печете, може да помислите за закупуване на по-малки опаковки брашно, за да не се налага да изхвърляте остатъците.
За да запазите отвореното брашно свежо по-дълго, можете да го прехвърлите в херметически затворен съд и да го съхранявате в хладилник – там може да издържи до една година. Обърнете внимание на състоянието на брашното преди употреба: ако забележите признаци на влага, неприятна миризма или следи от вредители, незабавно го изхвърлете в кошчето.
Подправки
Въпреки че подправките не се развалят в обичайния смисъл, те все пак имат срок на годност, след който започват да губят своя аромат и вкус. Обикновено подправките запазват свойствата си 2-4 години. Но за да сте сигурни, че вашите подправки винаги ще ви радват с богатия си вкус, проверявайте запасите си поне веднъж или два пъти годишно.
Специалистите съветват да купувате малки количества подправки, особено тези, които не използвате често – това ще намали вероятността от изчерпване на срока на годност и ще запази вкуса им по-дълго.
Ядки
Ядките също не се считат за храна с неограничен срок на годност. Препоръчително е след закупуване ядките да се консумират в рамките на 2 седмици (максимум 4 месеца).
За да удължите срока на годност, изберете обелени ядки и ги съхранявайте в хладилник. Друг полезен съвет е да държите ядките на видно място в килера, за да не ги забравите и да ги консумирате или използвате в готвенето навреме.
Масло
Ако вашият зехтин или слънчогледово олио седи някъде в дълбините на кухненските ви шкафове повече от 6-12 месеца, тогава, колкото и тъжно да звучи, е време да го излеете и да попълните запасите си. След отваряне тези видове масла трябва да се използват в рамките на три до пет месеца.
Заслужава да се отбележи, че сусамово, бадемово и други „екзотични“ масла могат да стоят отворени по-дълго. Но все пак не забравяйте да проверите срока на годност на бутилката.
Царевичен грис
Ако сте купили царевичния си грис преди 12 месеца или по-рано, време е да го изхвърлите. За да предотвратите застояването на този продукт на рафта, опитайте се да го използвате по-често в различни ястия. Още по-добре купувайте достатъчно за ястието, което приготвяте, не го купувайте „за резерва“.
Консервирани домати
Поради високото си киселинно съдържание, консервираните домати не издържат толкова дълго, колкото много други консервирани храни с по-ниски киселинни нива. Според FoodSafety.org датите „използвай до“ или „най-добър до“ са по-малко важни, когато става дума за консерви, стига консервата да е в добро състояние (без вдлъбнатини, издутини или ръжда). Вместо това опитайте да използвате консервирани домати в рамките на 12 до 18 месеца от датата на закупуване.
овесени ядки
Пълнозърнестите овесени ядки трябва да се консумират в рамките на четири месеца след покупката. Ако обаче закупите голямо количество овесени ядки и не сте сигурни, че ще ги използвате навреме, можете да удължите срока им на годност, като ги поставите във фризера – там могат да се съхраняват до 8 месеца. Преди готвене овесената каша трябва да се размрази.
Между другото , оцетът е един от малкото продукти, които могат да се похвалят с почти неограничен срок на годност. Дори ако забележите незначителни промени в цвета или утайката, оцетът вероятно ще остане безопасен за употреба.
Като цяло, за да поддържате реда и свежестта на продуктите във вашата кухня, е полезно да провеждате одит поне два пъти годишно. Планирайте употребата на храната си, като приоритизирате тези, които сте закупили преди това, и ги съхранявайте правилно – на хладно, сухо и тъмно място, в херметически затворени контейнери.
Това ще ви помогне да избегнете ненужното разхищаване на храна и винаги да имате под ръка пресни, висококачествени съставки за приготвяне на вкусни ястия.