Трудно е да си представим ръчна скоростна кутия без съединител. Именно това осигурява възможността за превключване на скоростите, гарантирайки обичайните експлоатационни характеристики на автомобила. Дори роботизираните трансмисии, които са продължение на развитието на ръчните трансмисии, са оборудвани със система на съединителя, която сега често има „двойно“ изпълнение. Ръчните трансмисии обаче могат да се превключват без използване на третия педал и в някои случаи това умение може да бъде много полезно.
Повредата на съединителя е често срещан проблем, който теоретично прави автомобила неподвижен. Може да е свързано с критично износване на дисковете, счупен кабел, изтичане на течност или други неизправности. Често проблемът възниква, когато колата е на натоварен път или напълно блокира преминаването. В този случай водачът ще намери за особено полезно да има умения да кара без използване на съединителя.
В допълнение, възможността за стартиране и смяна на скоростите без трети педал ще ви позволи да спестите камион за теглене. Следвайки прост алгоритъм от действия, можете да шофирате толкова дълго, колкото желаете, без повишено натоварване на двигателя и трансмисията. По този начин можете сами да стигнете до сервиз, където системата на съединителя ще бъде възстановена в работно състояние. Нека разберем как да направим това.
Начинът на действие до голяма степен зависи от пътните условия и разстоянието до дестинацията. Например, ако съединителят се повреди в града и трябва да стигнете до най-близкия сервиз, можете да използвате най-простия метод, който включва шофиране само на първа предавка. За да тръгнете, просто включете първа предавка при изключен двигател и след това стартирайте двигателя с малко обороти. Колата веднага ще се придвижи напред и за да я придвижите, просто трябва да поддържате оборотите. По този начин ще трябва да тръгвате всеки път, но това ще бъде достатъчно, за да стигнете сами до сервиза.
Ако имате дълъг път до вашата дестинация или повредата се случи на магистралата, тогава преминаването само с първа предавка е проблематично. В този случай водачът е принуден да превключи скоростната кутия, като това може да стане без използване на съединителя. При определена скорост на оборотомера скоростта на въртене на двигателя и трансмисионния вал се изравняват и в този момент можете да включите по-висока предавка, без да натискате третия педал. Обикновено това се случва в диапазона от 2500 до 3000 rpm. След няколко опита много шофьори успяват да усетят момента на свободно превключване на ръчната скоростна кутия без съединител и да продължат да шофират с доста висока скорост.
Превключването на по-ниска предавка се осъществява чрез „ускоряване на двигателя“. Този метод е добре познат на шофьорите, които са работили с оборудване, разработено в средата на 20-ти век, където дори функциониращата система на съединителя не винаги е позволявала трансмисията да работи правилно и без външни звуци. Нека си представим, че оборотите на двигателя са 2500 об/мин и водачът трябва да превключи от трета на втора предавка, без да използва съединителя. В този случай трябва да натиснете рязко педала на газта, за да вдигнете оборотите с около 800-1000 об / мин. Веднага след това преместваме селектора в желаната позиция и продължаваме да шофираме.