Размерът на максималния осигурителен доход да до три години трябва да достигне 8500 лв. Това се казва в становище на КТ „Подкрепа“ за проектобюджета на държавата, на общественото осигуряване и здравната каса.
От 1 април правителството предлага максималният осигурителен доход да се вдигне от 3750 на 4130 лв., за 2026 г. на 4430 лв., за 2027 г. – 4730 лв. и за 2028 г. – 5 030 лв.
От синдикатът настояват размерът на социалните плащания да се актуализира съобразно ръста на средната работна заплата/минималната работна заплата и ръста на осигурителния доход.
Размерът на изплащаните обезщетения от НОИ да пък да са обвързани с ръста на средния осигурителен доход, особено плащанията за майчинство и отглеждане на дете.
Искат и увеличение с 15% на разходите за възнаграждения в бюджетния сектор включително, за което ще са необходими допълнително около 560 млн. лв. за 2025 г.
„Провежданата политика чрез бюджета на ДОО не създава условия и не подпомага преодоляването на демографската криза, борбата срещу бедността и социалното изключване, като най-голямата група на хора в риск от бедност са пенсионерите – 35,3%, децата – 33,9%, по данни на НСИ за 2023 година, както и за справяне с демографската криза“, пишат още те.
Настояват и за реформа в сектор здравеопазване с цел оптимизиране на разходите в системата и гарантиране на достойно заплащане на труда.
Проектът на бюджет на НЗОК липсват политики и реформи за справяне с основни предизвикателства в системата на здравеопазването, като постоянно нарастващият брой лечебни заведения, липсата на достатъчно квалифициран медицински персонал, ниското заплащане на труда, концентрация на услугата в големите населени места, занемарени общински болници, високите цени на лекарства, медицински изделия и консумативи, и др., което поставя в риск здравето на хората.
Напомнят, че все още няма подписан КТД за сектор здравеопазване, което допълнително влошава състоянието на работещите в системата, възнагражденията остават ниски спрямо отговорността и натоварването на хората, които се грижат за здравето на нацията, особено за медицинските сестри и младите лекари.
Според доклад на ОИСР доплащането в системата е 34%, при средно за ЕС 15%. От тях за болнична помощ – 9 %, извънболнична медицинска помощ – 15 %, фармацевтични продукти – 68 %, дентална помощ – 5%, други – 4%. Лекарствените продукти са над 2/3 от доплащанията.
Планираните приходи в държавния бюджет за 2025 г. са в размер на 55,2 млрд. лв., като отчетът за 2024 г. сочи изпълнение от 43,54 млрд. лв. при план 43,4 млрд. лв. (ръст от 27%, спрямо 2024 г.).
„Налице е възможен риск от неизпълнение на приходната част, което може да доведе до сътресения в бюджета след средата на годината“, пишат още те.
„Предложението на Министерство на финансите е:
Предложен е нов акцизен календар за акцизните ставки на тютюна и тютюневите изделия (ТТИ).
Като мярка, свързана с оптимизиране на бюджетните приходи, е предложено от 01.04.2025 г. размерът на националния праг за регистрация по ЗДДС да се намали от 166 000 лв. на 100 000 лева;
Лимитиране на възможността неполучени на бензиностанциите касови бележки да се използват за предоставяне на други субекти с цел издаване на фактури, по които да се приспада неправомерно данъчен кредит по ЗДДС.“, се посочва с становището насиндиката.
Четете още