На 27 февруари според църковния календар православните християни почитат Свети Прокопий Декаполитски. В славянските традиции този празник е известен като Прокоп Перезимни.
Преподобни Прокопий бил от Десетоградие (Декаполис), поради което бил наречен Декаполит. От младини се отдал на постнически живот и подвижнически трудове, за да пречисти сърцето и духа си, преди да се издигне към Бог.
В църковната история той е считан за един от най-ревностните защитници на иконите. До смъртта си светецът живял в манастир, отдаден на смирение и молитва към Господ.
На 27 февруари според Юлианския календар (стар стил) е денят, в който се почита паметта на Свети равноапостолен Кирил, един от създателите на славянската азбука.
В народния календар 27 февруари е празникът на Прокоп Перезимни, Прокоп Дорогорушител. Знаците на деня се използват за преценка на времето и бъдещата реколта:
– ако кокичета вече са се появили, това е знак, че може да започнете полска работа;
– ако върбата е започнала да цъфти във върха си – сеитбата ще бъде успешна;
Славянските народи вярват, че от този ден започва обратното броене на пълноценната пролет, откъдето идва и името – Прокоп Перезимни. Отдавна се вярва, че на този ден започва пролетта. По традиция вратата на дома трябваше да бъде отворена, за да влезе топлината му.
Какво не трябва да се прави на 27 февруари
Не можеш да откажеш на гост, па било то и неканен.
Не бива да подминавате човек, който моли за помощ.
Забранено е да тръгнете на дълъг път.
Талисманът на човек, роден на 27 февруари, е изумрудът . Камък с антибактериални свойства. Изумрудът помага в борбата с различни инфекции.