Често ли се събуждате нощем? Не можете да спите и се въртите в леглото? Експертите казват, че има изход.
Какви са причините за събуждане през нощта?
Ако видите, че е 2 сутринта, 3 сутринта или дори 4 сутринта и все още имате малко време, преди алармата ви да звънне, не сте сами. Сонолозите твърдят, че това явление е много популярно.
Изследванията показват, че най-малко една трета от хората се събуждат посред нощ поне три пъти седмично . Обикновено обаче има причина, поради която тялото ни естествено решава, че е време да станем от леглото.
За щастие тези проблеми обикновено не са сериозни за повечето хора, но могат да бъдат досадни и си струва да посетите лекар, ако лошият сън засяга живота ви. Ако сънят редовно се нарушава през нощта, това може да има отрицателно въздействие върху тялото.
Психологът и експерт по съня д-р Алекса Кейн казва, че има стъпки, които можете да предприемете, за да откриете точно проблема и скоро да си починете пълноценно.
Тя предлага да игнорирате времето, в което се събуждате, дори и да изглежда, че е по часовников механизъм, тъй като проблемът е повече от вероятно другаде.
Според д-р Кейн истинското безпокойство възниква, когато се събудите и не можете да заспите отново до сутринта.
Събуждането късно през нощта може да бъде причинено от различни фактори, като нарушения на съня или стрес. Много често срещана причина може просто да е човешката природа.
Където спите също може да е причина за проблема, който може да е малко по-труден за решаване. Може да е сирена на линейка, радио на съсед, работещо в съседния апартамент, или досадна улична лампа, която свети точно от вашата страна на леглото.
Какво да направите, ако се събудите през нощта и не можете да заспите?
Следващият път, когато се събудите рано, дайте си 15-20 минути, за да заспите отново, тъй като това може да се случи естествено.
Ако оставате будни за по-дълго време, най-добре е да станете от леглото, съветва д-р Кейн.
„Нашите мозъци са много асоциативни, което означава, че ако останем в леглото за дълги периоди от време, когато сме будни, мозъците ни могат да свържат леглото с будни дейности като тревожност и планиране, а не със сън“, каза експертът.
Ставането от леглото прекъсва тази асоциация.
Упражненията за релаксация могат да ви помогнат да изключите реакцията на тялото си „борба или бягство“ и да активирате реакцията „почивка“. След като тялото ви се успокои и отново се почувствате сънливи, върнете се в леглото.