Мизуна е истинско съкровище за любителите на здравословното хранене и любителите градинари. Известно като японско зеле, това зелено зеле съчетава изискан вкус, висок добив и несравними ползи.
Какво е мизуна
Мизуна принадлежи към семейството на зелето и е тясно свързана с китайското и китайското зеле. Не образува глава, а образува луксозна розетка от резбовани зелени или лилави листа, която достига 40-50 см височина.
Заради японския си произход, мизуна се нарича „японско зеле“. В Япония ценят култури с идеален баланс на здраве и вкус, а мизуна е отличен пример за тази комбинация.
Особено популярни са сортовете Mizuna със зелени и лилави листа. Листата на тази култура имат лек вкус на горчица, въпреки че съдържат значително по-малко синапено масло от класическата листна горчица.
Мизуна е известна с високото си съдържание на витамини А, С, В група, калций, калий и желязо. Поради ранната си зрялост, първата реколта може да бъде събрана в рамките на един месец след сеитбата, а нейната непретенциозност към условията на отглеждане прави мизуна идеална култура дори за начинаещи.
Ползи за здравето от мизуна
Мизуна е истинска съкровищница от полезни вещества. Съдържа витамини С и А, които поддържат имунитета и здравето на кожата, както и витамини от група В, които са важни за нервната система.
Високото съдържание на антиоксиданти помага в борбата със свободните радикали, забавя процеса на стареене и намалява риска от хронични заболявания. Фибрите, на които е богата мизуна, помагат за нормализиране на храносмилането и поддържат здравословни нива на холестерола.
Поради ниското си съдържание на калории (около 20 kcal на 100 g), мизуна е идеален избор за диетично хранене. Той също така помага за намаляване на възпалението в тялото поради съдържанието на глюкозинолати, естествени съединения, известни със своите защитни свойства. В допълнение, мизуна съдържа значителни количества калций и желязо, поддържащи здравето на костите и хемопоетичната функция.
Как да отглеждаме мизуна
Мизуна може да се отглежда както чрез разсад, така и чрез директна сеитба в почвата. Въпреки това, разсадът може да бъде склонен да се завие, така че повечето градинари избират да сеят семена директно в открита земя.
Семената покълват при температури от +3…+4°C, а младите издънки издържат на краткотрайни студове до -5°C. Това позволява мизуна да се сее както в началото на пролетта, така и в края на лятото.
За непрекъснато прибиране на реколтата сейте семена на интервали от 12-15 дни. Мизуна е растение с къс ден, така че расте най-добре през пролетта и есента.
През летните месеци, когато денят е най-дълъг, се препоръчва лехите да се покриват с тъмен материал, като продължителността на осветяването се намалява до 10-12 часа. Благодарение на студоустойчивостта си, мизуна продължава да расте дори през есента, осигурявайки свежи зеленчуци до настъпването на слана.
Засаждане и грижи за мизуна
За мизуна изберете открити, слънчеви места с лека, плодородна почва. Преди засаждане добавете половин кофа хумус и 1-2 чаши дървесна пепел на всеки квадратен метър от леглото, като изкопаете почвата до дълбочина на байонетна лопата. На песъчливи почви добавете глина, за да задържите влагата, и осветете тежките глинести почви с пясък или изгнили дървени стърготини.
Семената на мизуна се засяват на дълбочина 0,5 см в бразди с разстояние 30 см между редовете. След появата на разсад растенията се разреждат, оставяйки 25-30 см между тях за нормално развитие. Поливайте мизуна редовно, за да поддържате почвата умерено влажна, но избягвайте да поливате листата със студена вода, тъй като това може да причини гниене. След поливане разхлабете почвата и отстранете плевелите.
Прибиране, съхранение и използване
Мизуна е готова за прибиране на реколтата само 30-60 дни след сеитбата, в зависимост от сорта. Можете да отрежете отделни листа или напълно да отрежете розетката, оставяйки малки дръжки – след 14-17 дни растението ще възстанови зеленината си. За да запазите листата свежи до седмица, ги измийте, подсушете и увийте в стреч фолио и съхранявайте в хладилник.
Мизуна е най-добре да се консумира прясна – добавя се към салати или се използва за украса на сандвичи. Листата могат да се задушават, да се добавят към супи, основни ястия или дори да се пекат в пайове. За зимно съхранение мизуна се замразява, суши или маринова.