Забравянето може да бъде досадна черта. Колко пъти на ден губим очилата си само за да ги намерим точно на главите си? И това е само началото: изгубени ключове или, още по-лошо, телефон – да, наистина е досадно.
Но, парадоксално, изследванията показват, че забравянето има своите предимства. Да, чухте правилно! Всъщност забравливите хора имат три важни предимства пред останалите.
Ето три причини, поради които забравящите хора често излизат на върха в живота, според проучване:
1. Запомнят важни неща по-лесно.
Д-р Скот А. Смол, директор на Центъра за изследване на болестта на Алцхаймер в Колумбийския университет, направи преглед на многобройни изследвания върху мозъчната функция и паметта. Той откри, че в мозъка има активен механизъм, който изчиства ненужната информация, за да освободи място за наистина значими данни.
С други думи, задържането на всеки спомен и всеки малък детайл заема твърде много място в мозъка. Така че забравянето на неща като какво сте закусвали вчера или какъв цвят обувки носеше приятелят ви, ви позволява да си спомните важните събития, които наистина имат значение.
„Представете си, че дойдох в дома ви и ви попитах: защо не съхранявате всичко?“ – казва невробиологът Чаран Ранганат. „Ако никога не забравяхме нищо, щяхме да натрупаме памет като боклук и никога нямаше да можем да намерим това, от което се нуждаем, когато ни трябва.“
2. Техните мозъци са по-добри в усвояването на нова информация.
Проучване от 2017 г. установи, че спомените могат да бъдат променени, за да позволят на мозъка да обработва нова информация. Когато паметта трябва да се опресни, мозъкът отслабва старите връзки и укрепва новите, за да ви помогне да запомните по-добре важна информация.
От еволюционна гледна точка това има смисъл, отбелязва The Conversation. Например, ако ранен човек открие, че безопасно място, като например водно тяло, е станало опасно, мозъкът му ще актуализира паметта му, маркирайки мястото като заплаха. Това ни позволи да оцелеем и да избегнем опасностите.
3. Те са много по-позитивни
През 1998 г. изследване показа, че забравянето помага на хората да се справят с ежедневните предизвикателства и ги прави по-щастливи. Психологът Робърт Н. Крафт твърди в работата си, че като забравим дребните раздразнения и неуспехи, можем да живеем по-щастлив и по-продуктивен живот.
„Забравяме ежедневните ядове, обиди, незначителни неуспехи и отхвърляния и това ни позволява да живеем по-радостно и продуктивно“, пише Крафт. „Забравянето ви помага да останете позитивни.“
Това е: забравящите хора са просто по-щастливи поради позитивното си отношение. Въпреки че забравянето може да изглежда като недостатък, всъщност има много предимства. Не би ли било по-добре да живеете пълноценно, без дори да си спомняте името на учителя си в първи клас? Основното нещо, което трябва да запомните е, че забравянето не е недостатък, а по-скоро благословия.