Изоставането в работата по проектите вече е 15 месеца и няма как да бъде наваксано
Дали България ще получи второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) в пълен размер, или само частично, тепърва ще се решава. Но отсега е сигурно, че по една от най-важните мерки, които се финансират с парите – санирането на жилищни блокове, парите няма да бъдат платени от европейските данъкоплатци, а от българските.
В най-добрия случай става дума за 140 млн. лв., които националният бюджет за 2026 г. трябва да предвиди. А в най-лошия вариант, който е съвсем реалистичен, сумата достига 350 млн. лв. Други 182 млн. се губят, или по-точно
няма изобщо никога да бъдат усвоени
Причината е слабият интерес към втория етап на същата програма, при която собствениците на апартаменти трябваше да платят 20% от разходите.
Сметките стават ясни от доклад на регионалния министър Иван Иванов до премиера Росен Желязков за изпълнението на проектите за саниране, с който “24 часа” разполага.
Конкретните цифри за загубата на средствата не са посочени, но в документа пише, че според правилата на НПВУ, ако има пълно или частично неизпълнение на индикаторите до крайната дата – в случая 30 юни 2026 г., трябва да се възстановят 10% от предвидените суми, ако са достигнати под 75% от заложените индикатори. Съответно ще се връщат 25% от парите, ако са постигнати под 50% от индикаторите.
Целият проект е за 1,4 млрд. лв., т.е. в първия случай сумата е 140 млн. лв., а във втория – 350 млн. лв. Ако добавим и онези 182 млн. лв., които така или иначе няма да видим, се получава сума от 532 млн. лв, пишат от 24часа.бг.
От доклада излиза, че по-вероятен е вторият вариант. Заради огромното закъснение предстои надпревара с времето всички проекти да се изпълнят. Няма как да се иска от собствениците на апартаменти, които очакват напълно безвъзмездно финансиране, да плащат със собствени пари нещо заради чужди грешки. И това води до решението да
стартира нова национална програма за саниране с 2,5 млрд. лв.,
която ще се финансира от националния бюджет в продължение на три години.