Темата с високите цени продължава да е злободневна и широко коментирана. Защото не е нормално например производител на домат или на литър мляко по веригата да има толкова много прекупувачи, че докато стигне до рафта, да имаме домат от един на 5 лева, а литър краве мляко от 1 – 1.20 лева да струва в магазина 5.80 и 6.50 лева.
След като по веригата на доставка са толкова много прекупувачи и такива междинни звена, възниква логичния въпрос защо производителите не са обединят и сами да преговарят с големите вериги.
Много често се дава и пример с френските производители за сиренето Бри, пишат от петел.бг.
Според Венцислав Върбанов ние имаме горчив опит при насилственото копиране, но от друга страна никой в момента не е забранил производителите да се обединят и да водят пряко преговори за цените с представители на големите вериги.
Върбанов смята, че за да не се случва това, причината е, че няма стимули от страна на държавата, за да постигнат производителите по-добра продажна цена, без да печелят прекупвачите между рафта и магазина.
В миналия парламент имаше заложена 75 процента субсидия при създаване на група производители и общи инвестиции. По време на съгласуването това нещо отпадна и се върнаха 50 процента субсидии, разкри Върбанов.
Каква логика има тогава и защо един земеделски производител при 50 процента субсидия трябва да се кооперира с някой, да прави общи предприятия и да разпределяме отговорност, когато може да си го направи сам и това е подхода, добави по Нова Тв бившият земеделски министър.