Швейцарското правило търпи редица промени през годините от 2001 до 2024 г. и неведнъж бива суспендирано, често за да се приложи друг механизъм за индексиране или преизчисляване на пенсиите, отбелязват авторите на статията. Динамиката в правната уредба и обстоятелството, че през годините назад с различни по вид нормативни актове са извършавани разнообразни по подход, методика, обхват и последици промени в размерите на пенсиите, често води пенсионерите до объркване и неразбиране на конкретния начин за повишаването им, коментират те, пише Сега на база на данни от НОИ.
През някои години политическото решение е изобщо да не се извършва осъвременяване и преизчисляване на пенсиите – така беше в първия мандат на Бойко Борисов, през 2010, 2011 и 2012 г. През други години са прилагани диференцирани коефициенти на нарастване (2013 г.) или е извършвано преизчисляване било с по-актуален размер на средномесечния осигурителен доход за определен 12-месечен период (2008 г.), било с по-висока тежест на осигурителния стаж (от 01.04.2009 г., 01.07.2017 г., 01.07.2018 г., 01.07.2019 г. и 25.12.2021 г.). Равносметката сочи, че в периода 2001-2024 г. осъвременявания по чл. 100 КСО са направени 14 пъти, а в останалите години са прилагани други механизми.
Как се прилага процентът върху различните видове пенсии
Процентът на осъвременяване се прилага върху действителния или запазен размер на пенсията, без да се вземат предвид изплащаните към нея добавки. Когато осъвремененият размер е под определения нов минимален размер за съответния вид пенсия, той се приравнява на него, а ако е над максималния – се ограничава до този размер.
Когато пенсионерът получава повече от една пенсия за трудова дейност, осъвременяването се извършва на размера на всяка една поотделно, като пенсиите се изплащат съгласно изискванията за съвместимост, установени в чл. 101 от КСО. Осъвременяването на наследствените пенсии се извършва, като се увеличи действителният или запазеният размер на пенсията или пенсиите на наследодателя, след което пенсията на наследника се определя в процентите, съобразно броя на наследниците. Същото се отнася и за добавките от починал съпруг/съпруга (т.нар. „вдовишки добавки“), като се осъвременява пенсията на починалия съпруг/а, след което се определя размерът на добавката.
Размерите на пенсиите, несвързани с трудова дейност, както и на някои добавки към пенсиите, са производни от размера на социалната пенсия за старост, който съгласно чл. 89а, ал. 2 от КСО се определя от Министерския съвет. Тяхното осъвременяване се извършва с ежегодно издаваните постановления на Министерския съвет за определяне на нов размер на социалната пенсия за старост, който обичайно се увеличава със същия процент, предвиден за осъвременяване на трудовите пенсии, определен съобразно чл. 100 от КСО.