Нашият дом е нашата крепост и е важно да поддържаме здравословна среда на живот в него. Това включва не само чистотата на повърхностите, но и качеството на въздуха. Въпросът, който разглеждаме тук, е свързан с климатиците. Те осигуряват комфортна температура, но как влияят на въздуха? Дали го правят по-добър, или точно обратното? Нека разгледаме заедно.
Защо климатикът влияе на въздуха?
Ясно е, че този уред затопля или охлажда помещението, като вкарва в него въздух с подходяща температура. При този процес е възможно да се раздухват прашинки и замърсители. Но в днешните климатици има някои функции, които помагат това да не се случва.
Вентилацията
Всички знаем, че в стаята трябва да влиза свеж въздух и да излиза застоялият, който е изпълнен със замърсители. А климатиците въртят газовете в самото помещение, което ги прави икономични, но не осигурява добра вентилация и прочистване.
Така че не спирайте проветрявате, когато времето позволява. Обикновено е достатъчно прозорците и вратите да останат широко отворени за около 10-15 минути на ден.
Освен това, много съвременни уреди имат допълнителни системи за вентилация. Най-често те работят, като при хубаво време внасят малко въздух отвън, за да подобрят и обновят вътрешния.
Системите за филтриране
Не очаквайте, че климатикът пречиства въздуха – неговата задача не е тази. Но все пак може да улови голяма част от частиците, които обикновено витаят около вас, ако разполага с качествени филтри.
АС модулите на днешните уреди разполагат със специални филтри, които улавят прах, цветен прашец, пърхот от домашни любимци, фини влакна от домашен текстил и други частици. Така те спират циркулацията им и правят средата по-чиста.
Все пак, с времето това води до замърсяване на самите филтри и те влошават работата си. Така че е нужно да ги почиствате редовно.
Контролът над алергените
Дали климатикът ще е проклятие, или благословия за хората с алергии, зависи изцяло от добрата му поддръжка, пишат от 24часа.бг.
Ако почиствате или сменяте редовно филтрите, получавате осезаемо по-чиста среда на живот. Те се свалят лесно и се измиват под струя хладка вода. Ако ви се сторят много замърсени, може да използвате обезмаслител или сапунена вода, но след това обезателно изплакнете обилно. Оставете филтрите да изсъхнат добре и чак тогава ги върнете на местата им.
Препоръчва се да правите това поне веднъж в месеца, но ако член на семейството има чувствителност, може и по-често.
Контролирането на влажността
Да, климатиците обикновено изсушават въздуха в стаята. Но съвременните домове често са дори прекалено херметизирани и това личи най-много през зимата, когато в студените помещения се образува конденз. Заради влагата се появяват мухъл и плесен, а те са основни причинители на алергични и дихателни проблеми. Така че климатикът може да ви помогне да поддържате здравословната влажност между 30 и 50%.
И още нещо важно
В отделните тела на климатиците е тъмно и често влажно, което е добра среда за поява на мухъл. Тези частици могат да влязат в стаята, когато уредът работи. Така че е добре да се погрижите и за тях.
Специалистите препоръчват да почиствате основно телата веднъж годишно. Ако не знаете как да го направите, потърсете услугите на професионалист.