Искате ли да приберете реколтата си почти без усилия?
Започнете, като изберете „неубиваеми“ култури: тиквички, репички, боб и зеленчуци ще поникнат дори за начинаещ.
Мулчът задържа влагата, потиска плевелите и поддържа корените топли през нощта. Третият лайфхак е автоматично поливане от пластмасови бутилки: направете дупки в тях, заровете ги с главата надолу до растенията и ги напълнете с вода.
Четвъртата тайна е да се засадят зелени торове (горчица, лупина) след прибиране на реколтата. Те ще наторят почвата и ще я предпазят от ерозия.
И последно: не прекопавайте градината! Разрохквайте само горния слой, за да не нарушите структурата на почвата. Природата ще направи всичко за вас.
Но това не е всичко. Отглеждайте многогодишни растения: ревен, аспержи, киселец. Те растат на едно място в продължение на години, без да се налага презасаждане.
И за борба с плевелите използвайте черен покривен материал – направете дупки в него и засадете разсад там. Плевелите ще умрат без светлина и ще спестите часове плевене.
Създайте интелигентен компост, като трупате остатъци от храна, окосена трева и хартия. Веднъж месечно го обръщайте с вила – след шест месеца ще получите тор.
И засадете плевели (като черен оман) около периметъра на парцела – корените им ще извличат хранителни вещества дълбоко отвътре, а листата им могат да бъдат отрязани и използвани като зелен тор.
И най-важното, не усложнявайте нещата. Градината трябва да носи радост, а не изтощение.
Нека морковите да са криви, а ябълките малки. Но те са ваши, отгледани с любов и без стрес!
Засадете ги директно в земята, като прескочите разсад – това спестява време. Втората стъпка е мулчиране на леглата с окосена трева или дървени стърготини.