Тийнейджърите все по-често използват енергийни напитки като начин да се справят със стреса или да покажат вътрешен протест. Но обикновено те не знаят, че подобен навик може да струва здравето или дори живота им.
Защо е важно да говорим за насилие
Американската кардиологична асоциация изрази загриженост относно безопасността на енергийните напитки през 2019 г. Броят на посещенията в спешните отделения, свързани с употребата на енергийни напитки в Съединените щати, се е увеличил от 10 068 през 2007 г. на 20 783 през 2011 г. Има 34 смъртни случая, свързани с енергийни напитки, според FDA. В резултат на това започна разследване за тяхната безопасност.
Според проучване на Kantar 87% от тийнейджърите са преживели най-големите промени в живота си по време на мащабна война, докато по време на пандемия – 13%. Приблизително 40% от младите хора се страхуват за живота и здравето си и тези на своите близки поради войната.
По време на изследването са отбелязани следните промени в емоционалните състояния на децата: нарушение на съня, раздразнителност, нарушени когнитивни процеси, тревожност, умора, намалена мотивация за учене, хиперактивност, агресия и симптоми на енуреза (несъзнателно уриниране, което се случва най-често по време на сън и не е причинено от нарушение на анатомията на пикочните органи – бел. ред.) общ. Разпространението на депресията и посттравматичното стресово разстройство също е много високо.
„Военното положение принуждава тийнейджърите да се адаптират към него на фона на възможни смущения в развитието на психо-емоционалната сфера. Някои намират утеха в пушенето, употребата на наркотични и токсични вещества, енергийни напитки“, казва педиатърът Жана Руднева .
От какво се правят енергийните напитки
„Енергийните напитки са специално разработени напитки, които трябва временно да повишат нивата на енергия, концентрация и физическа активност“, обяснява кардиологът Любов Стецюк.
Енергийните напитки включват:
Кофеинът е основен стимулант, който действа чрез блокиране на аденозиновите рецептори в мозъка. Това помага за намаляване на чувството на умора и повишаване на вниманието, което е потвърдено от множество изследвания.
Тауринът и другите аминокиселини спомагат за поддържането на оптимална клетъчна функция и могат да повлияят на енергийния метаболизъм, въпреки че точният им механизъм на действие все още се проучва.
Витамините от група В са важни за метаболитните процеси, помагат за превръщането на храната в енергия, поддържайки функцията на клетките.
Захарите и другите въглехидрати са бърз източник на енергия, който незабавно повишава нивата на кръвната захар, въпреки че прекомерната консумация може да доведе до енергийни спадове след първоначалния прилив на активност.
Освен таурин в състава могат да се включат и стимулантите гуарана и L-карнитин. Гуарана е доста силен растителен стимулант, тъй като един грам гуарана е еквивалентен на 40 mg кофеин.
„Една от най-противоречивите съставки е гуарана. Проблемът е, че количеството на този допълнителен кофеин често не е посочено на етикета, което може да доведе до предозиране“, обяснява педиатърът. Американската академия по педиатрия препоръчва на подрастващите на възраст от 12 до 18 години да ограничат приема на кофеин до не повече от 100 mg на ден. Въпреки това, енергийните напитки могат да съдържат между 100 и 200 mg кофеин на порция.
Защо тийнейджърите започват да пият енергийни напитки
Според семейния психолог и холистично практикуващ психолог Анна Богомолец-Ланина, употребата на енергийни напитки от тийнейджъри е сигнал, че е необходима помощ и подкрепа от възрастните.
„Юношеството не е просто период на промяна. Това е истински вътрешен ураган. Всичко се движи: тялото, хормоните, представите за себе си, мястото в света. Детето, което вчера е прегръщало плюшено мече, днес се събужда с чуплив глас или тяло, което изглежда чуждо. И има нужда от подкрепа“, обяснява специалистът.
Ако едно дете не намери подкрепа под формата на родители, училище и т.н., то ще се обърне към „забраненото“. Това е и илюзия за сила, концентрация, свобода и всичко, което липсва в ежедневната реалност.
Освен това за тийнейджърите употребата на енергийни напитки и други забранени вещества е вид протест срещу контрола и желанието да се намерят границите на позволеното.
Опасностите от консумацията на големи дози кофеин
Кофеинът действа като стимулант, но когато се комбинира със захар, създава „изблик“ на енергия. Това вълнение обикновено е придружено от странични ефекти: ускорен пулс, повишено кръвно налягане, нервност и безсъние. След активното състояние настъпва рязък и бърз спад на енергията.
Освен това, в зависимост от честотата на консумация на енергийни напитки, тийнейджърите могат да развият зависимост от състоянието на възбуда.
„Редовната консумация на енергийни напитки е свързана с риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания, по-специално сърдечен арест, инфаркт на миокарда , спонтанна дисекация на коронарните артерии и коронарен вазоспазъм“, казва Руднева.
Продължителната употреба на енергийни напитки може дори да доведе до пристъпи на паника . Високите дози витамин В, съдържащи се в енергийните напитки, разрушават нервните клетки, което от своя страна причинява слабост и треперене на крайниците . А въглеродният диоксид заедно с таурина дразни стомашната лигавица, провокирайки развитието на гастрит и язва.
Краткосрочно и дългосрочно въздействие
Въпреки факта, че рисковете могат да имат различни хронологични разстояния, те засягат едни и същи системи на тялото. Любов Стецюк изброява следното:
повишен сърдечен ритъм и кръвно налягане (краткотраен ефект)
нервна възбуда (краткотраен ефект)
Нарушение на сърдечния ритъм (дългосрочни ефекти)
риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания (дългосрочно въздействие)
„Пациентите с генетично предразположение към сърдечни аритмии могат да имат повишен риск от развитие на аритмия при консумация на енергийни напитки. Въпреки че честотата на такива събития е ниска, все пак може да настъпи внезапен сърдечен арест“, отбелязва Жана Руднева.
Между другото, проучване през юни 2024 г. идентифицира повече от 5000 пациенти, преживели внезапен сърдечен арест в резултат на потвърдени аритмии. Както при алкохолните напитки, няма безопасна доза кофеин.
„За пациенти с генетично сърдечно заболяване, свързано с внезапна сърдечна смърт, безопасната доза енергийна напитка с високо съдържание на кофеин е 0 “, казва педиатърът.
Кардиологът обаче допълва, че може да се наблюдава и положителен ефект от консумацията на енергийни напитки, макар и краткотраен.
„Положителните ефекти включват краткотрайни подобрения на когнитивните функции, като внимание и концентрация. Тоест, такива средства могат да се използват за привеждане на тялото в „бойна готовност“ за кратък период“, казва тя.
Как да се откажем от енергийните напитки
Лекарите съветват постепенно намаляване на приема на кофеин , тъй като внезапното спиране може да бъде неприятно, въпреки че не представлява заплаха за здравето.
Важно е родителите да обръщат внимание на диетата и дневния режим на децата си, тъй като същият прилив на енергия може да се постигне чрез балансирана диета и здрав сън. А витамин В, който също е включен в енергийните напитки, също се намира в здравословни количества в ядките, яйцата, рибата и бобовите растения.
„Ако се налага консумация на кофеин, тогава е по-добре да се пие кафе или чай, които са естествени негови източници“, съветва Руднева.
Семейният психолог Анна Богомолец-Ланина не смята, че е необходимо незабавно да се свържете с лекар, ако детето ви е взело енергийна напитка. В този случай си струва да наблюдавате: дали вашето дете може да се възстанови без стимуланти; Знае ли какво е ваканция без вина?
Не се опитвайте да говорите с тийнейджъра си за енергийни напитки или други вещества през призмата на вредата за здравето. Експертът съветва да опитате други методи:
говори чрез опит. Разкажете ни как изпитахте умората, как се опитахте да се „изключите“ от напрежението.
говори чрез изследване. Обяснете как точно влияе енергийната напитка на тялото – без морал, но с уважение към детския ум.
станете съюзник. Предложете едноседмичен експеримент – живейте без стимуланти и записвайте всяка вечер как се променя благосъстоянието ви.
Дайте на детето си интерес към вас.
„Какво помага да се избегне употребата на стимуланти? Среда. Семейство, където възрастните не са карани, където присъстват. Където има вечери без екрани, разговори без осъждане, прегръдки без „бързане“. Рутина, сън, физическа безопасност. Защото, когато тялото е възстановено, не се нуждае от външно презареждане“, споделя психологът.
Тя отбелязва: всяка кутия енергийна напитка не е следствие от лошо родителство. Това е сигнал за липса на топлина, за липса на място, където човек да се умори и да не му се присмиват.