За православните християни Страстната седмица през 2025 г. ще продължи от 13 до 20 април. За вярващите това е специално време, когато си спомнят последните дни от живота на Исус Христос, неговите страдания на кръста и възкресението. В църквата се извършват специални служби, а постът е особено строг.
Това е време на мощна духовна работа, очистване на душата и тялото от мръсотия и самодисциплина. Като символично преживяват страданието и възкресението на Христос, хората се подготвят за нов кръг от живот. Е, у дома е време за голямо почистване, сортиране на боклуци, поправяне или изхвърляне на стари неща и подготовка за празника.
Нека си припомним имената и значенията на дните от Страстната седмица, както и традициите и знаците, свързани с тях.
Първият ден от Страстната седмица е Велики понеделник.
На този ден църквите припомнят историята как Исус прокле смокинята. Видял, че дървото с гъста корона не дава плод, и го изсушил. Това събитие се тълкува като осъждане на бездушната, чисто външна вяра. И още по-дълбоко – бездушието на хората, които живеят само с ума си, а не със сърцето си, и само за себе си, без да дават нищо на света.
От понеделник на Страстната седмица започва най-строгият пост и до сряда включително може да се яде само студена храна без олио.
В църквите се извършва обредът на мироточане: приготвянето на специална ритуална смес, смирна, от смес от растителни масла и тамян. По времето на Христос се използва за помазване на царе, пророци, а също и телата на знатни починали. Мирото се вари три дни: на Велики понеделник, Велики вторник и сутринта на Велика сряда.
Хората свързват този ден с началото на почистването на къщата, двора, поправянето на повредени вещи, изхвърлянето на боклука и подготовката на домакинските принадлежности за предстоящата празнична седмица. Има знамение, че сеитбата на Велики понеделник ще донесе добра реколта, особено ако времето е слънчево на този ден.
На Велики вторник църквите си припомнят притчите, които Исус разказа по време на своите проповеди в Йерусалим. Една от тях е около десет девици, които взеха светилниците си в тъмнината и излязоха да посрещнат младоженеца. Пет от тях бяха мъдри и взеха допълнително масло със себе си, докато петте глупави девици не бяха подготвени. Когато младоженецът закъсняваше, само мъдрите девици успяха да го посрещнат, защото светилниците им не бяха угаснали.
Тази притча подчертава важността на непрекъснатата духовна работа и готовността за среща с Бога във всеки един момент. Но също така и за постоянството: колко често очакваме чудо, някакъв резултат в живота твърде рано и ни липсва воля, постоянство, търпение по пътя към мечтата.
Втората известна история е за таланти. Той описва историята на трима слуги, на всеки от които е даден определен брой таланти (паричната единица от онова време) за съхранение от господаря им преди дълго заминаване. Първите двама слуги ги използвали и удвоили поверените им суми, а третият просто заровил таланта си в земята. След завръщането си господарят похвали първите двама слуги за тяхната инициативност и ги награди, но той критикува третия слуга за бездействие и го лиши от таланта му. Изразът „зарови таланта си“ идва от тук.
У дома е добра идея да прекарате деня в кърпене на дрехи: кърпене, шиене или подреждане на гардероба, както и в пране на покривки за празничната трапеза. Можете също така да пазарувате хранителни стоки.
В някои райони на този ден е обичайно да се варят билкови отвари от билки, останали от зимата; това се правеше от жени. Народните поличби предричаха обилна реколта от гъби при дъжд на Велики вторник.
На Велика сряда Православната църква възпоменава миропомазанието на Исус в къщата на Симон Прокажени във Витания. Една жена (най-вероятно Мария от Магдала) донесе съд със скъпо миро и го изля върху главата на Исус в знак на уважение, любов и преданост.
Тази постъпка предизвика недоволство сред някои от учениците поради високата цена на мира, но Исус защити своята ученичка и нарече постъпката й предвестник на неминуемата му смърт. В същия ден Юда планирал да предаде Христос.
На Велика сряда вярващите са призовани да вършат добри дела: да посещават болни, да помагат на бедни и болни, да участват в благотворителни проекти.
На този ден се приготвял и четвъртък сапун. Вечерта приготвеното парче сапун се изнасяше навън и се оставяше на прага, а на следващата сутрин се изнасяше: вярваше се, че за една нощ придобива специални свойства. На Велики четвъртък водата вече е лечебна и къпането с такъв сапун ви позволява да се отървете от щетите и злото око.
На Велики четвъртък си спомняме установяването на тайнството Причастие. По време на Тайната вечеря Исус изми нозете на учениците и след това взе хляб и вино и ги раздаде на учениците си, като обяви, че хлябът е Неговото тяло, а виното – Неговата кръв. След това той отиде да се помоли в Гетсиманската градина и да помоли чашата на страданието да го отмине.
И скоро след това се случи коварната целувка на Юда и Исус беше заловен от римската стража. Затова сутрин вярващите също се опитват да стигнат до причастие.
Постните правила позволяват да се ядат както студени, така и топли ястия с растително масло. Традиционно се извършва основно почистване на дома. Това е и основният ден за правене на козунаци и един от дните за боядисване на яйца.
Свещ, запалена на вечерната служба и донесена вкъщи незагасена – четвъртъчната свещ – има особена сила, способна е да пази къщата от всяко зло и да лекува болести.
Сред хората има и специална традиция за прочистване на тялото: ако плувате в реката или се изкъпете сутрин, ще бъдете здрави през цялата година. А измиването ще осигури специална красота. В старите времена на този ден се приготвяше четвъртъчна сол: едра сол в парцал се печеше във фурната. Смятало се, че има лечебни свойства.
Събитията от Разпети петък и днес карат всички, които обичат Христос, да потръпват. Той бил измъчван през нощта и рано сутринта, а след това разпнат на Голгота. В Йерусалим има специален маршрут за поклонници по местата на Кръстния път на Исус.
Църковни традиции и правила на поста
Много вярващи, в памет на този тъжен ден, се опитват да не ядат и дори да не пият до късния следобед. По същото време в църквите се изнася Плащаницата – плат с изображение на лицето на починалия Спасител след свалянето му от кръста. Вечерта се провежда тъжно религиозно шествие – символ на погребението на тялото.
Работата по почистването на дома се смята от хората за лош знак, но има поверие, че козунакът и другите сладкиши, приготвени на този ден, се съхраняват особено дълго и могат да бъдат талисман.
Според знаците на Разпети петък се смяташе, че времето на този ден е това, което можете да очаквате през пролетта.
Велика, Тиха или Дайрова събота е време на очакване на Възкресението, символизиращо мир и тишина след ужасните страдания. На този ден Христос слиза в ада, за да изкупи греха на прародителите си.
В църквите се благославят козунаци, яйца, четвъртъчна сол и други лакомства: от момента, в който приключи сутрешната служба до късно вечерта. Но все още не можете да ги опитате: в сила е строг пост, само топла растителна храна без масло.
Също на този ден следобед се извършва ритуалът по спускането на Благодатния огън в Йерусалимската църква на Гроба Господен.
В тихата събота не е обичайно да се шуми, да се забавлява или да се ругае. Все още е забранено да се работи в къщата и градината. Въпреки това, често на този ден те боядисваха яйца и пекоха козунаци, ако нямаха време да направят това в четвъртък.
Страстната седмица завършва с нощна служба и шествие с кръста – това е напомняне за това как Мария Магдалина с други жени идват на гроба на Христос, за да помажат тялото с миро, но се оказва празно и вместо това съживеният Исус говори на Мария.
След службата постът приключва и тези, които обичат да ядат през нощта, могат да разговнят. Идват Великден и Светла седмица – време да празнуваме силата на живота, пролетта, победата на любовта над омразата и светлината над мрака.