Много хора пренебрегват малки пукнатини и стърготини по любимите си ястия, но експертите предупреждават, че това може да бъде опасно за вашето здраве. Разберете защо дори фините щети превръщат ежедневните чинии и чаши в потенциални източници на бактерии и други скрити заплахи.
Защо счупените съдове са опасни?
Идеална среда за бактерии
Най-голямата опасност от пукнатини и чипове е създаването на благоприятни условия за възпроизвеждане на вредни микроорганизми. Микроскопичните пукнатини и неравности позволяват натрупването на остатъци от храна и е много трудно да се отстранят напълно, дори при внимателно измиване на ръцете или почистване в съдомиялна машина. Влагата и хранителните вещества създават идеално „убежище“ за бактерии като Salmonella, E. coli, Listeria и Staphylococcus aureus. Яденето на храна от такива прибори може да доведе до хранителни разстройства и отравяне.
Риск от порязвания и наранявания
Остри ръбове, които се образуват, когато керамичен или стъклен чип може лесно да пореже устните, езика или ръцете ви, докато ядете или миете. Въпреки че рискът е по-малък, има вероятност малко парченце да се отчупи по време на употреба и да попадне в храната, което може да причини нараняване на устата или хранопровода.
Възможно отделяне на вредни вещества
Глазурата върху керамичните съдове е не само декоративна, но и защитна бариера. Когато целостта на глазурата е нарушена от пукнатина или счупване, храната влиза в пряк контакт с порестия керамичен материал. Това е особено опасно, ако въпросните съдове са стари (изработени преди съвременните стандарти за безопасност), евтина керамика с неизвестен произход или определени видове ярко боядисани съдове. Те могат да съдържат олово или кадмий. Тези токсични тежки метали могат да проникнат („мигрират“) в храната , особено ако е гореща или кисела (напр. кафе, чай, доматени сосове, цитрусови плодове).
Опасност от внезапно разрушаване
Всяка пукнатина значително намалява здравината на съдовете. При излагане на термичен шок (рязка промяна на температурата – например при наливане на вряща вода, поставяне в гореща фурна, микровълнова печка или дори съдомиялна машина) или механично натоварване, напукана чиния или чаша може внезапно да се пръсне на парчета. Това заплашва не само развалено ястие, но и сериозни изгаряния или порязвания.
Какво да правим с повредените съдове?
Съветът на експертите е недвусмислен: чиниите с чипове, пукнатини (дори едва забележими „паяжини“ върху глазурата) са неподходящи за по-нататъшна употреба по предназначение и трябва да бъдат изхвърлени . Опитите за залепване на такива прибори за контакт с храна обикновено са неефективни и опасни, тъй като лепилото може да е токсично и зоната на залепване все още ще бъде неравна и гостоприемна за бактерии.
Проверявайте редовно кухненския си арсенал. Използването на цели и неповредени съдове е гаранция не само за естетическо удоволствие от храната, но и за вашата безопасност.