Хората, които са свикнали да си лягат късно и да се събуждат късно, са изложени на риск. Учените са установили, че „нощните сови“ са по-склонни да изпитват сърдечни проблеми, депресия, диабет и алкохолизъм. И не става въпрос само за количеството сън, но и за самия циркаден ритъм.
Какво се знае за новото изследване
Ново проучване от университета в Съри установи, че нощните сови (хората, които предпочитат да стоят будни до късно) имат по-висок риск от депресия. Учените отбелязват, че повишеният риск е свързан с фактори като лошо качество на съня, ниска бдителност и по-големи трудности при изразяване на емоции.
Участниците в проучването попълниха електронни въпросници, които включваха информация за техните навици на сън, психично здраве и консумация на алкохол. Това беше необходимо, за да могат учените да определят хронотипа на всеки доброволец по отношение на времето на сън и бодърстване. Въпросниците също оценяват депресивните симптоми, нивата на внимание, моделите на мислене и качеството на съня.
Резултатите установяват силна връзка между навика да се стои до късно вечер и депресията. Нощните сови показват по-силни симптоми на депресия от тези, които са живели на умерен сън.
Учените също така установиха, че нощните сови са склонни да имат по-ниско качество на съня в сравнение с ранобудните. Това води до повишена сънливост през деня и намалено осъзнаване на настоящия момент.
„Голяма част (около 50%) от младите хора са нощни сови и нивата на депресия сред тях са по-високи от всякога, така че изследването на тази връзка е важно“, добави авторът на изследването Саймън Еванс, преподавател по неврология в Университета на Съри.
Той обясни, че увеличаването на депресивните симптоми при нощните сови се обяснява с няколко фактора, по-специално:
липса на сън
Размисъл върху негативните мисли
Влиянието на работата и ученето ви принуждават да вървите срещу биологичната природа
До какво води режимът за „совите“?
Изследователите установиха, че ниската бдителност, заедно с лошото качество на съня и високата консумация на алкохол, вероятно обясняват по-високия риск от депресия при нощните сови.
„По-важни са констатациите, че връзката между хронотипа и депресията е изцяло опосредствана от определени аспекти на вниманието, особено „внимателни действия“ – качеството на съня и консумацията на алкохол.
Това означава, че тези фактори изглежда обясняват защо нощните сови са по-склонни да съобщават за симптоми на депресия. Тези констатации са в съответствие с предишни проучвания, които свързват лошия сън и алкохола с депресията“, добави Еванс.
Учените казват, че чертите на вниманието като осъзнаване и описване на чувства могат да помогнат за намаляване на риска от депресия. „Чучулигите“ проявяват по-съзнателно действие поради тенденцията си да спят по-добре и следователно имат по-малък риск от умора, невнимание и блуждаене на ума през деня.
Как нощните сови могат да си помогнат сами
Подобряването на съня, като поддържане на редовен график, намаляване на времето преди лягане и подобряване на средата за сън, може да помогне на нощните сови да получат необходимия спокоен сън.
Установяването на последователни ритуали и успокояващите вечерни процедури може да подобри навиците за сън. Може също така да ви помогне да намалите пиенето вечер и да ви подготви за дейности за внимателност, като например медитация с водач. Всичко това спомага за стабилизиране на психичното здраве в дългосрочен план.
Какво друго влияе на съня при „совите“
Друг интересен факт, който изследователите откриват, е, че излагането на ярка светлина през нощта, независимо дали от екрани или изкуствено осветление, нарушава съня на нощните сови и влияе отрицателно на психичното здраве.
„По принцип открихме, че хроничното излагане на ярка светлина – дори тази, която изпитвате в хола си у дома – повишава нивата на определен хормон на стреса в тялото, което води до депресия и когнитивен спад“, добави Самер Катар, изследовател по биология от университета Джон Хопкинс.
„Нощните сови“ са по-активни вечер, тогава спят и се събуждат по-късно, а много от тях спят част от деня, когато останалият свят е активен. Този начин на живот може да доведе до проблеми, които влошават симптомите на депресия.
Хората, които работят нощни смени или водят начин на живот, който изисква от тях да бъдат активни през нощта, са изложени на значителен риск от развитие на депресия.