Велики четвъртък е специален ден в християнската традиция, който символизира пречистването на тялото, дома и душата. Според поверията всичко, което правите на този ден с чисти мисли, ще ви донесе добро, здраве и щастие.
Значението на Велики четвъртък
Велики четвъртък е четвъртъкът от Страстната седмица, когато се припомня Тайната вечеря на Исус Христос с неговите ученици. По време на тази вечеря Христос установил чина на Евхаристията – св. Причастие . Той също изми нозете на апостолите, демонстрирайки смирение, любов и служене на другите.
Тези събития станаха пример за духовна чистота и жертвоготовност, които всеки християнин трябва да притежава. На този ден в църквите се четат дванадесетте евангелия за страданията на Спасителя, които призовават вярващите към покаяние, пречистване и вътрешна светлина.
Сутрешно къпане и измиване
Денят започва със свещено пречистване с вода – измиване или къпане преди изгрев слънце. Във водата се слага сребро, за да придобие сила: това е талисман срещу болести, зли очи и зли очи.
Според поверията, който се измие на Велики четвъртък, ще бъде красив, здрав и щастлив през цялата година. Вярвало се, че такава вода отмива умората, страховете и тежките мисли. След измиване те четат молитва, като благодарят на Бога за пречистването на тялото и душата.
Почистване на къщата от всички ненужни вещи
На Велики четвъртък е прието да се прави генерално почистване на къщата . Боклукът и прахът се изнасят извън къщата, така че всички проблеми и проблеми да изчезнат с тях.
Особено внимание се обръща на далечните ъгли, прозорците и вратите – през тях енергията влиза в къщата. След почистване парцалите се изхвърлят, а водата се излива. Според народните вярвания чистата къща на Велики четвъртък обещава благополучие, хармония и защита от злото през цялата година.
Великденски яйца, писанки и кулинарни ритуали
Едва след приключване на почистването домакините започват да пекат козунаци. Те правят тестото сутрин и го пекат по-близо до вечерта, след като първо се помолят. Вярва се, че ако паската е рохкава, ароматна и вкусна, годината ще е щастлива.
Освен това се пекат сладки, боядисват се яйца, създават се писанки (великденски яйца) – всичко това е символ на живота, обновлението и радостта. Но основното условие е да готвите в добро настроение и с ярки мисли.
Грижа за другите и прошка
Този ден е особено благоприятен за благотворителност и добри дела. Хората даряват храна, неща или пари на нуждаещите се, дарявайки топлината на сърцата си.
Също така е важно да простите стари оплаквания и да поискате прошка от тези, които сте обидили. Пречиства сърцето и помага за установяване на хармонични отношения с другите. Искрената прошка на Велики четвъртък отваря пътя към вътрешния мир и щастие.
Страстна свещ
Вечерта вярващите отиват в църквата за служба, където се освещават свещи – Страстните свещи. Носят се вкъщи, палят се пред иконите, а също така се използват и при молитви за здраве. На рамката на вратата със свещ се поставя кръст, за да пази къщата от зло. Такава свещ се пази през цялата година и се пали в трудни моменти.
Парични знаци и четвъртъчна сол
За да привлечете финансов късмет, на Велики четвъртък пребройте парите три пъти : сутрин, следобед и вечер. Това трябва да се прави тайно, дори от членове на семейството. Те също мият врати и прозорци с вода и монети, за да привлекат просперитет.
Приготвят т. нар. „четвъртъкна сол“: загряват я във фурната, смилат я и я съхраняват като талисман. Предпазва от болести, дава сила и запазва благосъстоянието.
Какво не трябва да правите на Велики четвъртък
На Велики четвъртък не можете да вземате назаем или да подарявате нищо от дома си – богатството също може да върви с доброто.
Забранено е да се карате, да ругаете или да се обиждате – отрицателните емоции разрушават пречистването.
В мръсна къща не се пекат и боядисват яйца – това е пренебрежение към празника.
Не трябва да се работи след залез слънце – това е време за молитва и мълчание.