Пролетното равноденствие винаги е било специален ден. Това означава пълното пробуждане на природата, пристигането на истинска топлина. След тази дата денят става по-дълъг, а нощта по-къса.
През 2025 г. пролетното равноденствие ще настъпи в България в четвъртък, 20 март, в 11:01 ч. Точно по това време Слънцето пресича небесния екватор, изравнявайки продължителността на деня и нощта.
Пролетното равноденствие отдавна символизира началото на астрономическата пролет, тъй като дните стават по-дълги и природата постепенно оживява.
Миналата година пролетното равноденствие беше на 20 март, но няколко часа по-рано – около 5 сутринта. През 2007 г. то се падна на 21 март, както и през 2003 г. Защо датата и часът се променят? За да разберете това, струва си да погледнете григорианския календар. Предполага се, че една година продължава 365 дни, но в действителност пълното завъртане на Земята около Слънцето отнема 365 дни, 5 часа и 48 минути.
За да се компенсира тази разлика, на всеки четири години се добавя един допълнителен ден – високосен ден. Това води до изместване на датите и часовете на равноденствията. Например следващото пролетно равноденствие, което ще падне на 21 март, се очаква чак през 2102 г., докато равноденствието, което ще настъпи на 19 март, се предвижда за 2044 г. според календара, съставен от IMCCE (Институт по небесна механика и изчисления).
Както CNN обяснява , терминът „равноденствие“ идва от латинската дума „equinoxium“, което означава „равенство на деня и нощта“. Това е времето от годината, когато продължителността на деня и нощта е почти еднаква и в двете полукълба – Северното и Южното, отбелязва National Geographic.
Колкото по-далеч от екватора, толкова по-дълга става светлата част на деня. Учените обясняват, че почти еднаквата продължителност на деня и нощта на равноденствието се дължи на факта, че началото на деня се фиксира от появата на ръба на слънчевия диск над хоризонта, а не от центъра му.
Поради големия ъглов диаметър на Слънцето и рефракцията (огъването на светлината в атмосферата, което създава видимо изместване на небесното тяло), продължителността на деня в равноденствието винаги е малко по-голяма от 12 часа, докато нощта е съответно малко по-къса. Благодарение на пречупването Слънцето става видимо над хоризонта, дори когато позицията му все още е под него.
Равноденствието се случва два пъти в годината – пролетното равноденствие през март и есенното равноденствие през септември. В тези дни Слънцето е точно в зенита си над екватора, където лъчите му падат перпендикулярно на повърхността на Земята. В Северното и Южното полукълбо лъчите падат под еднакво по-малки ъгли. Поради това денят и нощта продължават 12 часа на цялата планета, с изключение на полюсите. Само през пролетното и есенното равноденствие Слънцето изгрява точно на изток и залязва точно на запад. В тези дни, ако стоите на екватора, можете да видите Слънцето да минава точно над вас.
Равноденствието традиционно се смята за важен момент на сезонна промяна и символ на прераждане и обновление, отбелязва National Geographic.
В много култури мартенското равноденствие се свързва с началото на новата година. Например древните вавилонци започвали своя календар с първото пълнолуние след този ден.
В някои страни пролетното равноденствие дори е национален празник. Например в Япония той се празнува официално на държавно ниво.
В еврейската традиция това е времето на празника Пасха, който символизира изхода от Египет. Пасхата започва в нощта на пълнолунието след мартенското равноденствие.
В Китай на този ден е популярна игра с вековна история: трябва да поставите яйце вертикално. Според легендата, на тези, които успеят, се обещава късмет, съобщава Visitbeijing .